W czasach szeroko rozwiniętego internetu, który z roku na rok daje nam coraz więcej możliwości, mamy także mnóstwo zagrożeń i z każdym miesiącem są one bardziej niebezpieczne. Pobieramy z sieci wiele plików i odwiedzamy w skali roku tysiące strony, a wiele z nich jest mocno zawirusowanych. Niestety czasem naprawdę bardzo ciężko wyczuć, czy dana domena jest bezpieczna i czy po wejściu w link nie nadziejemy się na jakieś niebezpieczeństwo.

Musimy więc uważać i starać się zachować czujność, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami tego, jak możemy zabezpieczyć własny sprzęt. Oczywiście pierwszą rzeczą, która nasuwa się każdemu na myśl, jest program antywirusowy i pewnie 9/10 osób posiada taki na swoim komputerze. Tutaj pojawia się od razu kolejna kwestia, czyli to czy dany antywirus jest skuteczny i czy zablokuje on najgroźniejsze wirusy i trojany, chcące każdego dnia zaatakować nasz komputer i wykraść nam dane.

Musimy więc na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na dobry program, czy wolimy wybrać tańszą opcję. Na rynku jest bardzo dużo antywirusów i sam mógłbym nawet teraz wymienić z głowy 10 najbardziej popularnych. Od razu muszę dodać, że ja osobiście korzystam z płatnego programu, ale nie należy on do tych najdroższych i w skali roku są to naprawdę małe pieniądze. Jeśli ktoś zapyta mnie więc czy warto wydać pieniądze na ochronę swojego komputera, powiem mu bez wahania, że zdecydowanie tak.

bezpieczny laptop

Musimy pamiętać, że na naszych dyskach twardych znajduje się często wiele bardzo ważnych dla nas danych. Są to z reguły prywatne zdjęcia, poufne dokumenty, czy dane naszej firmy, które nie powinny nigdzie wyciec i nie mogą trafić w nieproszone ręce. Ja podchodziłem więc zawsze bardzo poważnie w tematyce bezpieczeństwa i nie bałem się wydać 100 złotych w skali roku.

Bo powiedzmy sobie szczerze, jest to niecałe 10 zł w skali miesiąca i wystarczy sobie odmówić trzech piw, a możemy dzięki temu bardzo dużo zyskać i nie nadziać się na utratę majątku i danych. Programów antywirusowych jest wiele, a ja swój wybrałem z polecenia przez znajomego. Na starym komputerze korzystałem z darmowej wersji pewnego popularnego programu, ale gdy kupiłem nowy sprzęt, który kosztował mnie sporo, postanowiłem podejść do sprawy poważnie.

Udałem się do znajomego, a ten od razu pokazał mi, jak włączyć i jak wyłączyć avasta, bo o tym programie mowa. Jest on bardzo popularny szczególnie wśród studentów i ludzi, którzy nie dysponują bardzo dużym budżetem.

Nie oznacza to jednak tego, że jego tania cena idzie w parze z tym, że jest to kiepska osłona komputera. W mojej ocenie jest wręcz przeciwnie i w tej półce cenowej ciężko znaleźć prawdopodobnie coś o wiele lepszego. Avast jest bardzo prosty jeśli chodzi o instalację i zastosowanie. Jest minimum formalności podczas instalacji i zajmuje ona dosłownie chwilę. Musimy oczywiście pamiętać o tym, by pobrać program z oryginalnego źródła, czyli od firmy i prosto z ich strony.

Jeśli będziemy bowiem dokonywać pobierania z niesprawdzonych źródeł, możemy paść ofiarą hakerów. Są oni bardzo sprytni i często umieszczają najgroźniejsze wirusy na stronach, z których wiele osób pobiera nielegalnie programy tego typu. Możemy więc zrobić sobie sporego psikusa i zamiast pobrać program antywirusowy, zassać na nasz komputer groźnego szkodnika. Jednakże każda odpowiedzialna i dojrzała osoba zdaje sobie z tego sprawę i pobiera takie ważne pliki z zaufanych stron.

Program avast ma także bezpłatną opcję, z której możemy skorzystać na starcie i nie płacić za nią od razu. Po kilku miesiącach program sam zaproponuje nam, czy chcemy zwiększyć ochronę na naszym laptopie, czy też wystarcza nam wciąż podstawowa osłona naszych danych. Sami dokonamy więc wyboru i w zależności od tego, jakie mamy priorytety podejmiemy odpowiednią dla nas decyzję.

jak wyłączyć antywirusa

Reasumując więc, musimy z pewnością pamiętać o tym, że program antywirusowy w obecnych czasach jest dla nas koniecznością. Dostęp do sieci nie niesie za sobą tylko i wyłącznie przyjemności i musimy być świadomi zagrożeń, jakie czyhają na wielu stronach i co częste, nie są to tylko strony dla dorosłych.

Musimy sobie więc odpowiedzieć przed samym sobą na pytanie, czy jest nam potrzebna płatna wersja programów typu antywirus, czy nasze wejście na komputer kończy się na portalach społecznościowych. Jeśli używamy komputera tylko i wyłącznie do tego, to nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Jeśli jednak mamy poważną firmę, zarządzamy sporymi środkami finansowymi i zależy nam na bezpieczeństwie, antywirus to obowiązek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here