Obecnie sprawny system zarządzania produkcją MES (z angielskiego Manufacturing Execution System) to podstawa sukcesu każdej większej firmy produkcyjnej. Gdy firma rozwija swoją działalność na większą skalę, kluczowe znaczenie ma sprawna kontrola nad wszystkimi liniami produkcyjnymi i zarządzanie procesami. Pomoże w tym system MES.

Do czego służą systemy MES?

Systemy klasy MES stanowią połączenie bardzo zaawansowanego oprogramowania ze specjalistycznym sprzętem elektronicznym i elementami automatyki. Ich podstawową funkcją jest kompleksowa kontrola nad przebiegiem produkcji w całym przedsiębiorstwie. Co ważne, systemy klasy MES pozwalają na to, by w czasie rzeczywistym otrzymywać dane na temat pracy poszczególnych linii produkcyjnych i maszyn.

Oprócz kontroli nad produkcją, bardzo ważną funkcją systemów MES jest wsparcie procesów biznesowych, poprzez umożliwianie kompleksowego zarządzania danymi, które mogą być eksportowane do systemów ERP. Skuteczny system MES ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych i wdrażanie zmian.

Korzyści z wdrożenia systemu MES w firmie produkcyjnej

Wdrożenie dobrego systemu MES oznacza szereg rozlicznych korzyści dla firmy produkcyjnej. Oczywiście, poszczególne systemy różnych producentów różnią się oferowanymi zaawansowanymi funkcjonalnościami. Mimo to warto wspomnieć o najważniejszych zaletach związanych z tą inwestycją.

Przede wszystkim dzięki systemowi MES na bieżąco możemy kontrolować pracę wszelkich maszyn. W momencie, gdy dochodzi do awarii od razu wiemy, co się stało, który element zawiódł i możemy szybko zareagować. Sprawny obieg dokumentów w firmie znacznie ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Bardzo duże znaczenie ma również fakt, że systemy MES pozwalają sprawniej „wyłapywać” wadliwe, wybrakowane produkty, co przekłada się na podniesienie jakości.

Jak wybrać system MES, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego przedsiębiorstwa?

Każdy z przedsiębiorców ma nieco odmienne potrzeby, wynikające z różnorodnej specyfiki produkcji w odmiennych branżach, dlatego też w nieco innym zakresie będzie wykorzystywał funkcjonalności systemu MES i inny się u niego sprawdzi. Kupując tak zaawansowany sprzęt, zawsze jednak warto myśleć przyszłościowo. Najtańsze rozwiązania mogą szybko przestać wystarczać, gdy firma rozwinie swoją działalność.

Ważną kwestią przy wyborze systemy MES jest również sposób jego wdrożenia i obsługi. Gdy jest to trudne i długotrwałe, może okazać się, że system zamiast usprawniać pracę, generuje dodatkowe problemy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here