Skoki spadochronowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie jest to bowiem sport przeznaczony tylko i wyłącznie dla najodważniejszych. Skakać ze spadochronem może niemal każdy. Jak zatem zacząć swoją przygodę ze spadochronem?

Na początek skoki tandemowe

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze skokami ze spadochronem najlepszym pomysłem będą skoki tandemowe. Są to skoki, które wykonuje się w parze w raz z instruktorem. To takiego skoku wykorzystuje się specjalną uprzęż, którą przypięci są skoczek i instruktor. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś kto jest dopiero przed swoim pierwszym skokiem. Skoki tandemowe nie wymagają także żadnych wcześniejszych przygotowań. Z takiej możliwości skorzystać może każdy chętny. Jedyne co trzeba zrobić to przejść krótkie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, które odbywa się tuż przed skokiem.

Skoki tandemowe realizuje się na wysokości ok 3000 metrów. Oznacza to ok. pół minuty swobodnego spadania. Po tym czasie otwierany jest spadochron. Czasem skoki odbywają się z większej wysokości 4000 metrów. Wydłuża to czas swobodnego spadania do jednej minuty przed otwarciem spadochronu. Co ciekawe skok tandemowy może być idealnym prezentem dla kogoś bliskiego.

Skoki dla zaawansowanych

Jeśli złapie się prawdziwego bakcyla do skoków można zacząć skakać samodzielnie. Jednak, aby było to możliwe przejść należy odpowiednie szkolenie. Są to tzw. szkolenia AFF. Na szkoleniu uczestnik uczy się wolnego spadania ze spadochronem. Szkolenie podzielone jest na dwa etapy. Jest to etap teoretyczny oraz praktyczny. Najważniejsze zagadnienia jakie przekazywane są podczas szkolenia AFF uczestnikom dotyczą budowy i eksploatacji spadochronów, techniki i teorii spadania, sposobów wyskakiwania z samolotu, techniki lądowania oraz tego jak sobie radzić w przypadku sytuacji awaryjnych.

Po części teoretycznej kursant rozpoczyna część praktyczną. Najpierw są to ćwiczenia na uprzęży, a następnie już właściwe skoki. Na początku są to skoki z instruktorami, następnie już samodzielne. Każdy skok jest zawsze nagrywany, a następnie analizowany w celu wyeliminowania błędów. Wszystkie szkolenia AFF kończą się egzaminem. Aby szkolenie zakończyć pozytywnie należy zdać egzamin i mieć za sobą 50 skoków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here