Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

0
1298

Fotelik dla dziecka jest jednym z kluczowych elementów wyprawki, od których zaczyna się kompletowanie niezbędnych przedmiotów dla nowego członka rodziny. Z jednej strony sprzęt tego typu jest wymagany przepisami obowiązującego w Polsce prawa. Z drugiej zapewnia maluchowi bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży.

Jak zatem wybrać idealny model, który będzie spełniał restrykcyjne przepisy, a przy tym sprawdzi się jako skuteczny i komfortowy sposób przewożenia niemowlaka?

Przepisy prawa – jak przewozić dziecko w samochodzie?

Kwestie związane z obowiązkiem używania fotelika do samochodu reguluje „Prawo o ruchu drogowym” z 15 maja 2015. Na mocy tej ustawy zniesiono granice wiekowe do przewożenia dzieci w fotelikach. Obecnie obowiązuje wyłącznie kryterium wzrostu dziecka. W foteliku trzeba zatem przewozić dziecko, które nie przekroczyło 150 centymetrów wzrostu.

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Dziecko, które osiągnęło 135 centymetrów wzrostu, może jeździć bez fotelika, jeśli jego postura i waga uniemożliwiają komfortowe siedzenie w foteliku. Wówczas osoba niepełnoletnia może podróżować bez fotelika, przypięta trzypunktowymi pasami, wyłącznie na tylnym siedzeniu.

Certyfikaty dla fotelików dziecięcych

Fotelik do samochodu musi spełniać szereg restrykcyjnych przepisów, regulowanych przez prawo unijne. Przede wszystkim musi posiadać certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania takiego produktu.

Jeśli szuka się rozwiązania o optymalnych parametrach, warto również zapoznać się z testami konsumenckimi. Do najbardziej cenionych zaliczają się: AA, ADAC, NHTSA.

Jak kupić fotelik dla dziecka?

Fotelik musi być w pełni dopasowany do przewożonego w nim pasażera. Z tego powodu producenci wprowadzili podział na praktyczne kategorie wagowe. Można zatem spotkać się z fotelikami:

  • grupa 0/0+ – dla niemowląt 6-12 miesięcy;
  • grupa I – dla dzieci do 5. roku życia;
  • grupa II/III – dla starszych dzieci, ważących do 36 kilogramów.

Niekiedy pojawiają się modele uniwersalne – od 9 do 36 kg, łączące kategorię I, II i III. Szeroki wybór fotelików dla wszystkich grup wiekowych można znaleźć na stronie: https://wozki-foteliki.pl.

Podczas poszukiwania fotelika trzeba dokładnie sprawdzać dopuszczalną wagę dziecka. Nie powinno się przewozić malucha, którego waga przekracza wskazane przez producenta parametry, gdyż może być to po prostu niebezpieczne.

Foteliki samochodowe dopasowuje się nie tylko do potrzeb dziecka. Należy również dokładnie sprawdzić, czy dany model nadaje się do wykorzystania w konkretnym samochodzie.

Najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelików jest tylna kanapa. Ze względu na stosowanie złączy ISOFIX, foteliki umieszcza się najczęściej za przednimi siedzeniami. Centralna część tylnej kanapy wydaje się miejscem idealny ze względów bezpieczeństwa, często jednak w tym miejscu nie stosuje się typowych złączy ISOFIX, więc montaż fotelika nie jest możliwy.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy dla wszystkich pasażerów

Nowoczesne foteliki samochodowe pozwalają na przewożenie dzieci już od pierwszych dni ich życia. Warto sięgać po sprawdzone produkty, od certyfikowanych wytwórców. W końcu komfort i bezpieczeństwo małych pasażerów powinno być zawsze najważniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here