Oznaczenie poziomu glukozy jest to jedno z najczęstszych wykonywanych badań laboratoryjnych. Ma ono na celu wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, takich jak stan przedcukrzycowy lub cukrzyca. Takie badanie powinno być wykonywane profilaktycznie przez każdego po ukończeniu 20 roku życia. Od czego zależy poziom glukozy w organizmie? Kiedy należy oznaczyć jej poziom? W jaki sposób przygotować się do badania? Jesteście ciekawi?
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badanie-glukozy-wskazania-normy-interpretacja/
Czynniki rozwoju ryzyka cukrzycy
Prawidłowy poziom glukozy we krwi to 3,9 – 5,5 mmol/l. Na poziom glikemii wpływa sporo czynników, w tym ilość spożywanych węglowodanów wraz z dietą, czynność wydzielnicza trzustki oraz ilość syntezowany przez nią insuliny oraz wrażliwość tkanek na działanie insuliny.
Przy podwyższeniu glikemii dochodzi do wydzielania insuliny przez trzustkę, co ma na celu przywrócenie prawidłowego poziomu glukozy.
W przypadku kiedy stale spożywamy zbyt dużo węglowodanów, insulina jest syntetyzowana przez trzustkę, a to sprzyja rozwojowi insulinoodporności, czyli zmniejszonej wrażliwości komórek na działanie insuliny. W rezultacie insulina nie jest w stanie przywrócić prawidłowe glikemii oraz może dojść do rozwoju cukrzycy typu 2. Innymi czynnikami rozwoju cukrzycy jest siedzący tryb życia, stres oraz otyłość.
Kiedy należy oznaczyć poziom glukozy we krwi?
Oznaczenie poziomu glukozy we krwi zalecany jest każdej osobie w ramach kontroli stanu zdrowia. Badanie to wykonywane jest też u każdej kobiety w ciąży, wówczas ma ona na celu zdiagnozowanie tak zwanej cukrzycy ciążowej.
Na oznaczenie poziomu glukozy we krwi powinny mieć wpływ również objawy, które mogą sugerować cukrzycę, a są to:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- zaczerwienienie i świąd skóry,
- spowolnione gojenie się ran,
- częste infekcje dróg moczowo-płciowych,
- nadmierny apetyt,
- zaburzenia wzroku.
Jak przygotować się do badania?
Przede wszystkim badanie wykonywane jest na czczo. Należy zgłosić się na nie rano, co najmniej po 8 godzinnej przerwy w przyjmowaniu posiłków. Czasami wykonywane jest również oznaczenie glinkami przy Wodnej. Badanie to wykonywane jest na przykład u chorych na cukrzycę oraz polega na oznaczeniu plikami w dowolnym momencie dnia.
Zobacz też: http://www.pytano.pl/samobadanie-piersi-kiedy-je-wykonac-i-dlaczego-warto/