Karmienie piersią od pierwszych chwil życia dziecka to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób żywienia. Jest on idealny zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki. Choć to trudna sztuka, warto się jej nauczyć i cierpliwie towarzyszyć w tej nauce dziecku. Korzyści, jakie płyną z karmienia piersią dla obojga, są nieocenione. 

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/jak-dlugo-karmic-piersia/

Karmienie piersią – trudne początki

Karmienie piersią nie jest łatwą sztuką. Wręcz przeciwnie. Wiele kobiet jeszcze w trakcie ciąży czyta na ten temat książki i artykuły, a na sali poporodowej oczekiwania zderzają się z trudną rzeczywistością. Dziecko nie potrafi przyssać się do piersi, mama, choć jeszcze chwilę temu była pewna swoich umiejętności, nie potrafi noworodka odpowiednio przystawić. Zamiast spodziewanej idylli i pełni szczęścia, pojawia się smutek i strach, bo przecież moje dziecko jest głodne. Tymczasem jak wszystkiego w życiu, także karmienia piersią należy się nauczyć. Jest to o tyle trudne, że uczy się go nie tylko mama, ale również maluszek, który przed chwilą przyszedł na świat. Dlatego ta nauka rozpoczyna się już w ciągu pierwszej godziny od porodu, a trwa dobrych 12 tygodni, dopóki oboje nie poczują, że osiągnęli już perfekcję.

Wyłączne karmienie piersią na żądanie zalecane jest do 6 miesiąca życia. Później dziecku rozszerza się dietę i poznaje ono nowe konsystencje i smaki. Ale to nie oznacza rezygnacji z przystawiania do piersi. Mama nadal może to robić, a dziecko chętnie z tego korzysta. Jak długo powinno się karmić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są mamy, które przestają dość szybko, są również takie, które karmią do 12 miesiąca życia lub do ukończenia drugiego roku życia. Tak naprawdę mama sama podejmuje tę decyzję, bacznie również obserwując przy tym dziecko. Jeśli daje sygnały, że już jest gotowe na odstawienie od piersi, tym lepiej dla obojga.

Karmienie piersią – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Świeżo upieczona mama bardzo potrzebuje odpoczynku, relaksu, chwil dla siebie. Ale również zdrowej, bogatej w witaminy i minerały diety. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, gdy na świecie pojawia się noworodek. Dlatego w tym ważnym okresie należy prosić o pomoc bliskich i nie wstydzić się tego, że tej pomocy potrzebujemy. Wypoczęta i dobrze odżywiona kobieta ma znacznie większe szanse na pobudzenie laktacji i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie niż taka, którą przytłacza ilość nowych obowiązków.

Ponadto wiele świeżo upieczonych mam martwi się o to, czy aby na pewno ma wystarczającą ilość pokarmu, a jej dziecko nie głoduje. Aby zapewnić sobie poczucie komfortu w tym temacie należy przystawiać dziecko do piersi tak często, jak tylko się da, minimum 8-12 razy na dobę. Piersi powinny być zupełnie opróżniane. Jeśli nie zrobi tego dziecko, należy posłużyć się również laktatorem.

Zobacz też: http://www.pytano.pl/jakie-sa-najczestsze-przyczyny-nieplodnosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here