Szkoła daje nam wiele możliwości, ale musimy także zadbać o własne obowiązki. Szczególnie ważna jest nauka, odrabianie prac domowych, a także rozwijanie własnych umiejętności. Jeżeli chcemy zyskać dodatkową wiedzę z danej dziedziny, to warto cały czas czytać, poszukiwać informacji oraz próbować czegoś nowego.

W dzisiejszych czasach mamy ułatwione zadanie, ponieważ bez problemu odszukamy najważniejsze kwestie związane z wybranym tematem. Najpopularniejszym źródłem jest internet, gdzie znajdziemy nie tylko rozwiązania wszystkich zadań, ale także ciekawostki i szczegółowe wytłumaczenia. Świetnym pomysłem jest przeanalizowanie zadań, które sprawiają nam największe trudności. Dzięki najróżniejszym witrynom zobaczymy, co należy zrobić krok po kroku.

W szkole na co dzień spotykamy się z ocenami, które świadczą nie tylko o naszej wiedzy, ale także aktywności, umiejętnościach i staraniach. Stopnie zależą od naszego zaangażowania, odrobionych prac domowych, czy też jak odpowiemy na pytania, które zadaje nauczyciel. Dodatkowo w ciągu roku spotkamy się z najróżniejszymi kartkówkami, sprawdzianami, testami, a nawet egzaminami. Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepszy stopień, to musimy przyłożyć się, a przede wszystkim zrozumieć wszystkie zagadnienia.

Pomocne będą tutaj definicje, przykłady oraz dodatkowe zadania i treści

Na zakończenie semestru lub roku szkolnego dostajemy ogólną ocenę za całą naszą aktywność. Jak obliczyć średnią ocen? Wystarczy dodać wszystkie stopnie, które uzyskaliśmy w danym okresie, a następnie podzielić je przez ilość tych ocen. Na przykład, gdy na półrocze zdobyliśmy oceny: 2,4,5,5 to będziemy musieli wykonać następujące działania: 2+4+5+5=16 i 16:4=4.

średnia ocen

Oznacza to, że średnia wszystkich naszych ocen to 4. Jest to bardzo proste i każdy sprawnie wykona tego typu działania. Czasami zdarza się tak, że średnia jest równa na przykład 3,5 lub 4,5 itd. W takim przypadku o końcowy stopień musimy zapytać nauczyciela. W niektórych przypadkach możemy zrobić coś dodatkowo, poprawić ocenę lub odpowiedzieć z danego tematu. W ten sposób mamy możliwość uzyskania wyższej oceny.

Oprócz zwykłej średniej, którą stosuje się najczęściej, możemy spotkać także średnią ważoną. W takim przypadku musimy pomnożyć każdą uzyskaną ocenę przez jej wagę, a następnie wszystko dzielimy przez sumę wag. Może wydawać się to nieco skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest to proste działanie. Wystarczy, że zapoznamy się z kryteriami oceniania, a w razie potrzeby poprosimy nauczyciela o wszystkie szczegóły.

Pamiętajmy jednak, że na koniec półrocza, czy też całego roku szkolnego zostaniemy poinformowani o przewidywanej ocenie. Dzięki temu nie będziemy musieli sami obliczać oraz domyślać się końcowych stopni. Oczywiście w trakcie roku szkolnego powinniśmy kontrolować swoje oceny. W ten sposób w każdej chwili będziemy mogli zdecydować, który stopień musimy poprawić. Jeżeli nasza średnia jest pomiędzy to warto przyłożyć się do następnej aktywności, która nas czeka. W ten sposób zyskamy pozytywną ocenę, która podniesie naszą średnią.

W szkole bardzo ważne jest to, aby nie bać się pytać

Musimy wyznaczyć sobie cele oraz korzystać ze wszystkich możliwości. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy zależy nam na jak najwyższych ocenach. Nauczyciele z niektórych przedmiotów mogą dać nam dodatkową szansę, którą zawsze warto wykorzystać. Nauka nie zawsze musi być nudna i trudna.

wyniki egzaminu

Wystarczy, że codziennie poświęcimy chociażby godzinę czasu na tematy, które już przerabialiśmy. W ten sposób nie zostawimy nauki do sprawdzianu na ostatni moment. Do egzaminów musimy przygotowywać się już niemal od początku naszej nauki. Ogólna wiedza jest nie tylko bardzo ważna, ale także niezbędna w codziennym życiu. To, czego nauczymy się w szkole będziemy mogli wykorzystać w przyszłych działaniach. Warto skupić się na lekcjach, wykonywać polecania oraz cały czas szlifować zdobyte już umiejętności.

Jeżeli mamy jakiś ulubiony przedmiot to jest to świetna okazja, aby się wykazać i wziąć udział w dodatkowych konkursach lub aktywnościach. Niektóre prace mogą nas przybliżyć do sukcesu. Pamiętajmy, że dzięki nauce możemy w przyszłości liczyć na wymarzone stanowisko.

Dodatkowo, gdy skupimy się na wybranym kierunku będziemy mogli kształcić się w dziedzinie, która naprawdę nas interesuje. Kluczowy jest wybór odpowiedniej szkoły i kierunku. Mimo to nie warto martwić się na zapas, gdy cały czas szukamy czegoś, w czym będziemy się dobrze czuć. Życie polega na ciągłym próbowaniu i korzystaniu z okazji.

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here