Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas nagminnych przeziębień. Wystarczy silniejszy wiatr czy plucha, by osoby z nieco obniżoną odpornością zostały w domu z katarem, kaszlem i stanem podgorączkowym. Jak radzić sobie z jesiennymi przeziębieniami? Czy da się niwelować objawy choroby naturalnymi sposobami? Oczywiście, że tak, a polscy pacjenci są tego coraz bardziej świadomi. Zamiast inwazyjnej farmakoterapii, która może przecież negatywnie wpływać na cały organizm, chętnie sięgamy po metody z zakresu medycyny alternatywnej. Przedstawiamy najbardziej popularne olejki naturalne, które zawsze należy mieć w swojej apteczce.

Olejek lawendowy

Sam olejek lawendowy wykazuje szereg korzystnych właściwości, ale my skupimy się na tych, które wspierają walkę z jesiennym przeziębieniem. Okazuje się, że olejek lawendowy działa przeciwbólowo, leczy infekcje i stany zapalne, uspokaja, poprawia samopoczucie, a nawet ułatwia oddychanie oraz wpływa dobroczynnie na spokojny sen. Jego piękny zapach pozwoli też odetkać zatkany katarem nos.

Olejek lawendowy warto wykorzystywać jesienią i to nie tylko w ramach walki z przeziębieniem. Działa on korzystnie na skórę, która już po lecie jest najczęściej bardzo przesuszona, a jesienne ogrzewanie domu może wpływać na nią jeszcze bardziej negatywnie.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najczęściej nabywanych. Jego właściwości są znane na całym świecie. Przede wszystkim olejek eukaliptusowy stosuje się właśnie w ramach walki z przeziębieniem. To on niweluje stany zapalne górnych dróg oddechowych, oczyszcza oskrzela i płuca, udrażnia zatoki, zwalcza katar. Olejek z eukaliptusa ułatwia też odkrztuszanie. Ma intensywny zapach, dzięki czemu oddycha się łatwiej.

Inne olejki naturalne, które wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, do tego ułatwiają oddychanie, odkrztuszanie, niwelują katar czy ból głowy, to między innymi sosnowy, miętowy, pieprzowy, anyżowy, tymiankowy czy ten z drzewa herbacianego.

Pamiętajmy tylko, by nabywać olejki najlepszej jakości, wyrabiane wedle odpowiednich procesów, trzymane we właściwych butelkach i opakowaniach. Producent musi zamieścić na etykiecie kraj pochodzenia, przeznaczenie czy datę produkcji oraz przydatności. Zdarza się, że te tanie olejki są rozcieńczane, przez co nie wykazują tak dobroczynnych właściwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here