Ogromny odsetek ludzi z otyłością sprawia, że konsumenci dużo częściej spoglądają na etykiety kupowanych przez siebie produktów. W ten sposób chcą ograniczyć spożycie kalorii, których nadmiar przyczynia się do szybkiego tycia i wielu chorób. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nas myśli, że to sam cukier doprowadza nas do takiego stanu. Dzięki temu częściej sięgamy po produkty „light”, czyli takie, które słodzone są zamiennikami cukru. Czy takie zamienniki pomagają w walce z otyłością?

Czy bez przeszkód można stosować zamienniki cukru?

Zamienniki cukru to pełna gama substancji dostępnych od ręki na rynku. Jedni chętnie sięgają po mniej kaloryczne produkty, typu „light”. Inni, bardziej oczytani, sięgają po produkty ekologiczne, które charakteryzują się roślinnym pochodzeniem. Jednak czy z pewnością są one zdrowe dla naszego organizmu?

Cukry proste, czyli inaczej mono- oraz disacharydy, możemy znaleźć w żywności. To one są odpowiedzialne za nadwagę u dzieci i dorosłych. Musimy pamiętać, że ich spożycie nie może przekraczać 10% spożywanych węglowodanów dziennie. Innym rodzajem substancji słodzących są cukry dodane. Tym mianem określa się właśnie substancje, które mają nadać produktom słodki smak, bez podnoszenia ich kaloryczności. Można je podzielić na te pochodzenia naturalnego oraz na substancje sztuczne.

Sztuczne substancje słodzące

Najczęściej wykorzystywanymi na rynku substancjami słodzącymi są: aspartam (E-951), sacharyna (E-954) oraz acesulfam (E-950). Te substancje najczęściej zobaczymy w produktach oznaczonym napisem „light”. Charakteryzują się bardzo słodkim smakiem, są nawet wielokrotnie słodsze od sacharozy. Naukowcy udowodnili, że im mniejsze stężenie której z substancji słodzących, tym bardziej słodki produkt można uzyskać. Jednak lekarze apelują, że sztuczne substancje słodzące mają zły wpływ na zdrowie człowieka. Mogą, między innymi, powodować podrażnienia układu pokarmowego i nerwowego.

Zamienniki cukru pochodzenia naturalnego

Substancje słodzące pochodzenia naturalnego są bardziej wartościowymi składnikami, aniżeli te sztuczne wymienione powyżej. O ich przewadze świadczy fakt, że poza mniejszą kalorycznością oraz słodkim smakiem, posiadają minerały i witaminy, które są niezbędne w diecie człowieka. Z tego powodu dodawanie ich do naszej żywności ma swoje korzyści.

Do naturalnych słodzików możemy zaliczyć wiele syropów, które pozyskuje się z agawy, kukurydzy czy daktyli. Syrop z kukurydzy nazywany jest syropem glukozowo – fruktozowym. Możemy spotkać go w wielu napojach bezalkoholowych, dżemach, jogurtach czy słodyczach. Jednak musimy mieć się na baczności, gdyż jest to bardzo zdradliwy zamiennik cukru ze względu na wysoką zawartość fruktozy. Innymi zamiennikami są: syrop z agawy, syrop klonowy, syrop daktylowy, ksylitom lub stewia.

Od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na coś słodkiego, jednak dużo lepszym wyborem będą fit słodycze. Nie mamy czasu na ich przygotowanie? Warto skusić się i zamówić catering dietetyczny Włocławek za pomocą porównywarki dietetycznej dietly.pl, a na pewno w jadłospisie znajdą się ciekawe, słodkie, a przede wszystkim zdrowe desery, które zaspokoją nasz cukrowy głód.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here