Rozpoznanie momentu owulacji ma kluczowe znaczenie dla skuteczności naturalnych metod planowania rodziny. Generalnie zdania na temat naturalnego planowania rodziny są bardzo różne wśród różnych części społeczeństwa. Niektórzy zdecydowanie uważają, że naturalne planowanie rodziny jest absolutnie nieskuteczne i nie chroni przed nieplanowanym poczęciem dziecka. Inni twierdzą, że prawidłowo stosowany NPR ma praktycznie 100% skuteczność.

Jak rozpoznać owulację?

Można posiłkować się na przykład testami owulacyjnymi, które są dostępne w każdej aptece. Z tego rodzaju testów korzystają zarówno panie, które pragną wychwycić moment owulacji po to, aby zaplanować poczęcie swojego dziecka, jak również panie które chcą odłożyć poczęcie w czasie albo w ogóle nigdy do niego nie dopuścić. Owulacja jest momentem w cyklu miesiączkowym kobiety, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Kiedy ta komórka spotka się z plemnikiem dojdzie do poczęcia.

Oczywiście jest to tak proste i łatwe tylko w teorii. Istnieją różne środki zapobiegania ciąży. Niektóre z tych środków mają poważny wpływ na zdrowie kobiety. Niestety pigułki antykoncepcyjne nie są obojętne dla zdrowia kobiet. Również spirala domaciczna może wywołać sporo kłopotów. Trzeba zastanowić się jakie są nasze priorytety i jeżeli zdecydowanie nie chcemy w tym momencie życia dziecka, to trzeba na coś postawić.

Naturalne metody planowania rodziny w stosowane są nie tylko przez rodziny katolickie. Coraz więcej osób dostrzega ich ekologiczną naturę. Naturalne metody planowania rodziny nie są jednak bezpłatne ponieważ trzeba zainwestować w prowadzenie obserwacji. Oczywiście środki antykoncepcyjne również są drogie. Aby stosować naturalne metody planowania rodziny trzeba obserwować różne sygnały jakie daje nasz organizm, konkretnie organizm kobiety.

młod akobieta w ciąży

W wielu małżeństwach mężowie tak samo jak żony angażują się w prowadzenie obserwacji i ich zapisywanie oraz interpretację. Kobiety, które chcą stosować naturalne metody planowania rodziny zazwyczaj obserwują temperaturę swojego ciała mierzoną w pochwie bądź w ustach. Pomiaru dokonuje się codziennie rano po przebudzeniu. Problem powstaje kiedy kobieta nie prześpi całej nocy ponieważ na przykład wstaje aby na karmić piersią swoje dziecko.

Karmienie piersią zazwyczaj bywa trudnym okresem w trakcie stosowanie naturalnych metod planowania rodziny. Kobiety potrafią w tym czasie niesamowicie się zmieniać. Wiele osób twierdzi, że po ciąży trzeba nauczyć się wszystkiego na nowo, ponieważ ciało funkcjonuje zupełnie inaczej niż przed ciążą i porodem. Oprócz badania temperatury swojego ciała po przebudzeniu istotnym wskaźnikiem jest również śluz. Kobieta powinna codziennie sprawdzać śluz. Trzeba nauczyć się odróżniać śluz płodny od śluzu niepłodnego.

Niektóre panie obserwują również czy ich szyjka macicy jest otwarta, zamknięta, twarda czy miękka. Dopiero połączenie tych kilku czynników pozwala prowadzić rzetelne obserwacje w kierunku naturalnego planowania rodziny. Na podstawie rzetelnie prowadzonych wykresów i zapisków kobieta może wyznaczyć moment owulacji. Nie wszystkie panie jednak zaufają naturalnym metodom. Niektóre kobiety ze względów religijnych nie wyobrażają sobie włączenia środków antykoncepcyjnych w życie swojej rodziny.

Inne z kolei bez wahania sięgają po prezerwatywy lub pigułki

Wszystko zależy od światopoglądu jaki prezentuje dana kobieta i jej partner. Dla wielu kobiet decyzja o stosowaniu antykoncepcji mechanicznej bądź hormonalnej to prawdziwa ulga. Inne panie uznają ten moment jako porażkę ponieważ zawsze chciały stosować tylko metody naturalne. Jest więcej niż jedna naturalna metoda planowania rodziny. Każda metoda została szczegółowo opisana. Wiele kobiet nagina stosowane metody i później dziwi się z wpadki. Jeżeli ktoś stanowczo odkłada poczęcie musi trzymać się zasad jednej metody.

jak rozpoznać owulację

Tylko to daje pewność chociaż wcale nie 100%, że nie pojawi się ciąża. Oprócz stosowania środków antykoncepcyjnych takich jak prezerwatywa, spirala czy pigułki antykoncepcyjne, można wybrać również bardziej trwałą metodę. Chodzi oczywiście o podwiązanie jajowodów. W naszym kraju jest to metoda nielegalna. Żaden lekarz bez wskazań tylko i wyłącznie na życzenie pacjentki nie może wykonać tego typu zabiegu.

Wystarczy jednak wyjechać za granicę aby móc wykonać taki zabieg w pełni legalnie. Każda kobieta ma wybór co do tego czy w ogóle chce posiadać potomstwo czy też nie chce go posiadać. Środki antykoncepcyjne dostępne są w każdej aptece, kobieta ma prawo skorzystać z takich środków, które są bez recepty, a ma też prawo pójść do lekarza ginekologa aby otrzymać receptę na pigułki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here