Moda na zdobienie ścian tapetą ciągle powraca. Pod koniec dwudziestego wieku tapety były modnym materiałem okładzinowym, który stosowany był do oklejania ścian wewnętrznych. Oklejano najczęściej ściany w domach. Ale nierzadko także w lokalach użyteczności publicznej. Potem na jakiś czas tapetowanie ścian mieszkań nieco przygasło, ale nigdy nie zaginęło. Bo nadal wiele osób zwłaszcza ze starszego pokolenia, ale także osób młodych stosowało ten rodzaj zdobienia ścian. Obecnie tapeta ponownie przeżywa swój renesans.

Nie każdy jednak musi kłaść tapetę na ścianach swojego mieszkania. Gdyż jedni wolą wyłącznie pomalowane ściany na biały kolor. Inni także pomalowane, lecz na kolorowo. Ktoś lubi na ścianach kasetony, a inny boazerię. A marzeniem jeszcze kogoś innego jest właśnie wytapetowane mieszkanie. Osoby te zasięgają więc porad, jak położyć tapetę? Takiej wiedzy mogą zasięgnąć bezpośrednio u sprzedawcy, który powie im, jaki klej doprać do rodzaju danej tapety. Obecnie istnieją przeróżne rodzaje kleju, jak i tapety samoprzylepne.

Wystarczy tylko wiedzieć czego się oczekuje

Można również zasięgnąć rady u fachowca, który zajmuje się kładzeniem tapet na ściany. Lub zatrudnić fachowca, który zrobi to za nas perfekcyjnie. Bo kładzenia tapet, to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Trzeba kłaść je tak, aby się nie marszczyły. Trzeba też kłaść tapetę równo, aby w każdym końcu miała jednakową długość. A także, aby nie odchodziła od ścian, nie zawijała się i miała zrównane wzory. Dlatego zanim sami przystąpimy do dzieła warto najpierw pozyskać wiedzę, jak położyć tapetę? Bo poprawki są bardziej irytujące niż samo kładzenie tapety.

pokój

Okleiny na ściany mogą być wykonane nie tyko z papieru, ale także z tkanin, skór, tworzywa sztucznego. Najczęściej jednak dokonuje się tego z papieru z nadrukowanym, albo natłoczonym wzorem.
Położona na ścianę tapeta może poleżeć kilka, a nawet kilkanaście lat. Po pierwsze dlatego, że są tapety zmywalne. Czyli takie, które co jakiś czas możemy przetrzeć i znowu będą prawie jak nowe.

Tapety takie sprzedawane są w rolkach. W rolce jest jeden długi pasek o długości najczęściej dziesięciu metrów. Szerokość tego paska, to zazwyczaj trochę ponad pięćdziesiąt centymetrów. I po drugie, gdy pragniemy aby tapeta pobyła długo na ścianach naszego domu trzeba dbać o to, aby dom nasz był niezadymiony i niezakurzony. Gdy będzie czysty wówczas nic nie będzie osiadało na ścianach i tapeta długo będzie wyrazista i ładna.

Ściany naszych domów lub innych budynków tapetujemy zazwyczaj dlatego, że od dawna podobają nam się tapety, ale dotąd nie mieliśmy ryzyka ich położyć. Czy też mamy nowe mieszkanie i wreszcie mamy możliwość ozdobienia ścian swojego domu. Ale bywa i tak, że tapetujemy ściany w celu ukrycia nierówności budowlanych i przeróżnych wad, które zostały popełnione podczas np. tynkowania ścian. I teraz niedociągnięcia te szpecą ściany naszego mieszkania. A my nie mamy możliwości, aby dokonać naprawy tych ścian.

Jakie tapety są najlepsze?

Oto pytanie kołaczące się w głowach osób pośpieszających do sklepu po tapetę. Pierwsze to tapety tak zwane papierowe wykonane są z wielowarstwowego papieru nadającego się do zadrukowania, albo uszlachetniania. Choć są one piękne, bo mogą posiadać różne kolory i wzory, to jednak nie są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Dlatego najlepiej kłaść je w takim pomieszczeniu, gdzie nie grozi im wilgoć i zabrudzenia. Może to być na przykład sypialnia, czy salon. Drugi rodzaj to tapety winylowe. Pierwszą warstwę tych tapet powleka się specjalną pastą, albo cienką folią.

remont w domu

Zabieg taki czyni je odporniejszymi na uszkodzenia, wilgoć i zabrudzenia. Taki rodzaj tapet można myć wodą. Inny rodzaj to tapety flizelinowe, gdzie spodnią warstwą jest fizelina. Są one wytrzymalsze niż papierowe i potrafią bardzo dobrze tuszować nierówności ścian.

Tapety reliefowe są jeszcze inne i szczególnie polecane do pomieszczeń, w których jest dużo wilgoci, np. do kuchni. Składają się z papieru pokrytego trójwymiarowym nadrukiem. Mają one wiele zalet, gdyż posiadają wysoka odporność na wilgoć i zabrudzenia. Są jeszcze tapety szklane wykonane z włókien szklanych. Do największych zalet tych tapet należy to, że są one bezpieczne, bo niepalne. Poza tym można je nawet malować.

Specjalnym rodzajem tapety jest fototapeta. Jest to tapeta papierowa, na którą nadrukowywane są fotografie. Są to zazwyczaj krajobrazy, las, góry, morze, zwierzęta, a czasem również ludzie. Fototapeta służy do dekoracji kawałka pomieszczenia. Najczęściej jest nią jedna ściana lub kawałek ściany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here