USG jest jednym z najpopularniejszych badań diagnostyki obrazowej. Jest bezinwazyjne i w pełni bezpieczne. Jednocześnie daje pogląd na stan narządów wewnętrznych, ich kształt, wielkość i obecność niepożądanych zmian. Jakie rodzaje ultrasonografii wyróżniamy i które z nich przeprowadzane są szczególnie często?

Czym charakteryzuje się USG?

Ultrasonografia opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Wysyłane przez urządzenie impulsy docierają do wybranej partii organizmu i ulegają odbiciu. Następnie wracają do przetwornika, dając cyfrowy obraz tkanek. Przesył obrazu jest opóźniony zaledwie o ułamek sekundy, co pozwala na dokonanie oceny w czasie rzeczywistym.

Rodzaje USG

Wyróżniamy kilka typów diagnostyki ultrasonograficznej:

  • badanie endosonograficzne – głowica wprowadzana jest do jam i otworów ciała,
  • badanie zewnętrzne, przez powłoki ciała,
  • ultrasonografię skóry,
  • USG zabiegowe oraz śródoperacyjne.

Inny podział badań ultrasonograficznych związany jest z badanym obszarem ciała. Do najpowszechniejszych należą:

  • USG jamy brzusznej – rozpoznaje stan położonych w jamie brzusznej narządów, obecność niepożądanych płynów, torbieli i narośli guzowych, a także złogów i kamieni w układzie moczowym. Warunkiem wstępnym badania jest wypełnienie pęcherza moczowego oraz pozostawanie na czczo. Jest wiele miejsc, w których można wykonać usg jamy brzusznej. Warszawa jest miastem, w którym bardzo łatwo dostać się na to badanie: wystarczy zgłosić się do szpitala, przychodni lub prywatnej placówki medycznej;
  • USG tarczycy – zalecane w przypadku niedoczynności lub nadczynności tarczycy, guzów, a także zmian zapalnych, związanych z chorobami Gravesa-Basedowa i Hashimoto. Przygotowując się do badania, należy założyć ubranie odsłaniające szyję i dekolt, zdjąć łańcuszki, wisiorki, korale;
  • ultrasonografia piersi – przedstawia strukturę piersi, diagnozuje guzy i torbiele. Na badanie najlepiej zgłosić się w pierwszej fazie cyklu, przed owulacją, chyba że stosowane są tabletki antykoncepcyjne – wówczas pora nie ma znaczenia. Trzeba być przygotowanym na konieczność rozebrania się od pasa w górę. Zdrowe kobiety powinny średnio co rok – dwa wykonywać usg piersi. Warszawa to miejsce, w którym często przeprowadzane są kampanie uświadamiające konieczność badań profilaktycznych. Pozwalają one wykryć niepożądane zmiany na wczesnym etapie rozwoju, gdy ich usunięcie nie nastręcza większych trudności.

Inne często stosowane badania ultrasonograficzne, to m.in. usg dróg moczowych, usg transwaginalne, usg serca (tzw. echo serca) i usg ortopedyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here