Rozwój nowych mediów pociąga za sobą nie tylko powstawanie nowych rodzajów rozrywki. Wiele nowych, początkowo czysto rozrywkowych aktywności stopniowo przeradza się w coś, na czym można zarabiać pieniądze i to wcale niemałe. Jedną z takich aktywności jest internetowy streaming własnych treści.

Kiedy rozmawia się z dziećmi ze szkoły, można odnieść wrażenie, że największym marzeniem większości z nich jest zostanie słynnym youtuberem, czyli kimś, kto z własnego domu przesyła do sieci obraz, na przykład gry, w którą gra, bawi się przy tym świetnie, a dodatkowo zarabia całkiem spore pieniądze.

Co może być w tym trudnego? To czysta zabawa nie wymagająca żadnych kwalifikacji ani doświadczenia. Wystarczy tylko umieć grać i wiedzieć, jak włączyć kamerkę w laptopie. Niestety, poza nielicznymi przypadkami, nie jest to już takie proste, jak wydaje się naszym milusińskim. Co więc potrzebne jest, żeby rozpocząć karierę w tej branży?

Krzesło, jak to krzesło?

Oglądając streamy młodych (i tych starszych) youtuberów, można odnieść wrażenie, że ich najważniejszym, ukochanym przedmiotem i obiektem kultu jest… krzesło. No, może nie do końca zwykłe krzesło, krzesło high-endowe, zbudowane z najlepszych materiałów, zaprojektowane przez światowej sławy projektantów i oczywiście wypuszczone przez jakąś modną na rynku firmę. Taki mebel może kosztować tyle, co średniej klasy komputer. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niepoważne i pozbawione sensu.

Jednak po zastanowieniu trudno nie znaleźć tu logiki. Taki ciężko pracujący youtuber większość dnia spędza właśnie na krześle, często przesiadując na nim w jednej pozycji kilkanaście godzin. Trudno się nie zgodzić z tym, że słabe krzesło, to słabe warunki pracy i wstęp do szybkiej wizyty u ortopedy. Mając już ten podstawowy element wyposażenia, warto zastanowić się nad resztą.

jak włączyć kamerkę w laptopie

Najlepszy przyjaciel youtubera

Najlepszym przyjacielem youtubera jest oczywiście jego komputer. Na początek może to być dobry laptop, wystarczy żeby posiadał w miarę niezłą kamerkę i mikrofon. Sprzęt komputerowy, jego rodzaj i moc, jest zresztą uzależniona od tego, co taki człowiek transmituje do sieci. Jeżeli gra w prostą karciankę czy inną grę logiczną, da radę ze słabym sprzętem. Jeżeli jednak chce pokazać najnowsze gry FPP czy TPP i to w wysokiej grafice – nie ma zmiłuj – musi kupić high-endowy hardware. Taki zestaw, w zależności od marki i zawartości, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Liczą się dodatki

Jeżeli biznes rozwija się dobrze i przynosi godziwe zyski, albo po prostu nasz bohater ma bogatych rodziców, musi zainwestować w konieczne dodatki. Sam komputer to nie wszystko. Potrzebna będzie jeszcze, odpowiedniej klasy i produkcji, dedykowana do streamingu kamera z dobrym statywem. Do tego słuchawki i to też nie byle jakie, ale pełne, designerskie i markowe.

No i rzecz najważniejsza, fetysz każdego youtubera czyli mikrofon. Ten element wyposażenia może kosztować małą fortunę w zależności od marki i klasy. Podczas streamów zobaczyć można studyjne mikrofony upchane wraz z nadającym w jakiejś małej, morderczej dla akustyki pakamerze. I tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii – pomieszczenia.

To nie pokój, to studio

laptop youtuber

Początkujący youtuberzy transmitują ze swojego pokoju. W tle widać często niepościelone łóżko i tornister. Niektórzy starają się zamaskować tło jakąś zasłoną, inni nie robią z tego kwestii i nadają z kuchni, jedząc kluski. Bardziej majętni, starsi i poważniej traktujący swoją pracę, która przecież ma przynosić zyski, organizują prawdziwe studia z blue boxem i profesjonalnym oświetleniem. Jednak wszystkie powyższe rzeczy nie są najważniejsze. Najważniejszy jest…

…Pomysł.
Nawet najbogatszy youtuber wyposażony w profesjonalny sprzęt nie zaistnieje, jeżeli nie będzie miał pomysłu. Transmitowanie właśnie opublikowanej gry jest fajne, ale można się założyć, że będą ją w tym samym czasie pokazywać wszystkie wieloryby biznesu. Youtuber musi sobie znaleźć niszę. Może to być mniej znana gra, w którą gra od lat i jest w niej mistrzem.

Może to być coś zupełnie innego – opowiadanie dowcipów, jedzenie makaronu na czas czy rysowanie ołówkiem. Ważne jest, żeby sam proces przyciągnął widzów, co przełoży się na odsłony, kliki, subskrypcje, czyli inaczej mówiąc – pieniądze. Może to być też jakiś element wystroju – maskotka,głupawa czapka – które przyciągną uwagę i staną się znakiem rozpoznawczym nadawcy.

Transmisja.
Niestety, życie youtubera nie jest usłane różami. To świat internetowych dram i zakrętów. Często spadek zainteresowania grą albo powstanie nowej mody grzebie ich w internetowym grobowcu byłych youtuberów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here