Aby system operacyjny mógł zostać włączony, komputer potrzebuje specjalnego oprogramowania. Jest ono zapisane w układzie scalonym na płycie głównej. W starszych komputerach możemy spotkać się z nazwą BIOS (Basic Input/Output System). W nowszych modelach używa się różnych określeń, przykładowo UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Niezależnie od tego, jaki posiadamy komputer, na każdym mamy możliwość wejścia w szczegółowe ustawienia. Ilość dostępnych ustawień w oprogramowaniu wewnętrznym jest zależna od producenta płyty głównej. Dla porównania w laptopach jest niewiele ustawień, w które możemy ingerować, natomiast przy komputerach przeznaczonych do gier, możliwości konfiguracji jest multum. Zmieniać możemy prawie wszystko w najdrobniejszych szczegółach.

Ustaliliśmy, czym jest BIOS/UEFI teraz ustalmy jak uruchomić bios. Uruchamia się go bardzo prosto, wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz. Informacja, który do dokładnie klawisz powinna pojawić się zazwyczaj przy ekranie powitalnym. W większości komputerów będzie to klawisz [Delete], [F2] lub [Esc].

Jeśli informacja nie pojawia się, a żaden klawisz nie przekierowuje nas bezpośrednio do biosu, należy otworzyć instrukcję obsługi. Tam na pewno znajdzie się odpowiednia informacja. Sama nawigacja po ustawieniach BIOSu nie powinna sprawiać żadnych problemów. Klawiszami strzałek przemieszczamy się po odpowiednich zakładkach, natomiast klawiszem [Enter] potwierdzamy swój wybór.

Jakie możliwość daje nam ingerencja w ustawienia Biosu?

Możemy zmieniać prawie wszystko. Odpowiednie ustawienia w zakładce rozruchu systemu pozwolą nam przyśpieszyć proces włączania komputera o nawet kilkadziesiąt procent. Ustawienia kolejności bootowania, pozwala nam na ustawienia rozruchu najpierw z płyty w napędzie. Co pozwoli nam na instalacje systemu. Jak również na rozruch w pierwszej kolejności z pendrive, jeśli instalator systemu mamy właśnie na nim. Mamy również możliwość przetakowania procesora i pamięci ram, aby uzyskać większą wydajność.

laptop

W tym przypadku istnieje ryzyko przegrzania podzespołów, co doprowadzi do ich uszkodzenia. Jeśli decydujemy się na podkręcanie podzespołów, należy zadbać o właściwe chłodzenia. Działa to również w drugą stronę, istnieje możliwość obniżenia nominalnej częstotliwości. Poskutkuje to zmniejszeniem poboru prądu oraz emisją hałasu. Warto zaznaczyć, że producenci tacy jak Intel oraz AMD mają w ofercie procesory stworzone z myślą o podkręcaniu.

W przypadku Intela modele te będą oznaczone literą „K”. AMD dysponuje układami CPU ze zmiennym mnożnikiem, można je łatwo rozpoznać po etykiecie „Black Edition”. Dla zaawansowanych użytkowników istnieją możliwości optymalizowania wydajności swojego komputera poprzez regulacje taktowania sygnałów modułów RAM. Określają one czasy dostępu do komórek pamięci wyrażone w postaci liczby taktów.

Co w przypadku, gdy za dużo namieszaliśmy w ustawieniach Bios i komputer odmawia współpracy? Wtedy pozostaje nam restart Biosu. O ile komputer wciąż włącza się i jesteśmy w stanie ponownie wejść w ustawienia, sprawa będzie prosta. Po wejściu w Bios musimy odnaleźć opcję „Load BIOS defaults” lub „Load optimized defaults”. Po zatwierdzeniu i zresetowaniu komputera wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak nie mamy możliwości wejścia ponownie do Biosu, sprawa będzie nieco bardziej skomplikowana.

Rozwiązania mamy dwa. Pierwsze to przestawienie zworki CMOS na płycie głównej. Wyłączamy komputer oraz odłączamy go od zasilania. Zdejmujemy panel boczny i lokalizujemy na płycie głównej zworkę. Na płycie głównej znajdować się będą trzy piny, zworka łączy domyślnie piny 1 i 2. Przepinamy zworkę na piny 2 i 3 na kilka sekund, po czym ponownie przepinamy zworkę na piny 1 i 2. Włączamy komputer i sprawdzamy, czy przepinanie zworki pomogło. Drugi sposób będzie polegał na wyciągnięciu baterii podtrzymującej z płyty głównej.

uruchomić bios

Odpowiada ona nie tylko za zachowanie ustawień Biosu, ale także za przykładowo datę oraz godzinę. Wyłączamy komputer i odłączamy go od zasilania. Otwieramy obudowę komputera i szukamy baterii na płycie głównej. Jest to okrągła bateria 3 Volt, o rozmiarach złotówki.

W zależności od producenta płyty głównej bateria może być umiejscowiona w różnych miejscach. Po zlokalizowaniu baterii wyciągamy ją. Wyciągniętą baterię pozostawiamy na parę minut. Po upływie wymaganego czasu wkładamy baterię, zamykamy obudowę, podłączamy zasilanie i włączamy komputer.

Ingerencja w ustawienia fabryczne Biosu może poprawić wydajność naszego komputera, jednak będzie wiązać się z pewnym ryzykiem. Jeśli nie przesadzimy z podkręcaniem wszystko powinno działać jak należy, z jeszcze większą wydajnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here