Ból głowy to dość częsta dolegliwość u dzieci. Często towarzyszy on infekcjom, przeziębieniom. Może też być reakcją wrażliwego organizmu na bodźce zewnętrze. Zastanawiasz się, co może powodować ból głowy u twojego dziecka i jak postępować w takim wypadku? Poniżej opisaliśmy najczęstsze przyczyny bólu głowy u najmłodszych.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-glowy-u-dziecka-sa-najczestsze-przyczyny/

Przyczyny bólu głowy u dziecka – choroby

Dzieci skarżą się na ból głowy dość często. To dolegliwość towarzysząca wielu schorzeniom. Często jest to pierwszy symptom przeziębienia czy infekcji. Dziecko skarży się wtedy na złe samopoczucie, ból głowy i brzucha. Ból głowy może tez świadczyć o zapaleniu zatok. Ból promieniuje wtedy na cała głowę, a przy pochylaniu się jest szczególnie silny, daje się odczuć także ucisk w okolicach nosa i czoła. To niegroźne choroby, które zazwyczaj mijają w ciągu tygodnia czy dwóch.

Ból głowy w takich wypadkach możemy łagodzić lekami przeciwbólowymi dostosowanymi do danej grupy wiekowej. Przy maluszkach najlepiej sprawdzi się syrop o owocowym smaku, podany aplikatorem. Starsze dzieci, które nie są jeszcze w stanie przełknąć tabletki, a nie chcą już pić syropu, mogą zażyć lek w nowej wygodnej formie rozpuszczalnego proszku, który wprost z saszetki wysypuje się na język. W przypadku podejrzenia zapalenia zatok lepiej wybrać lek oparty na ibuprofenie, a nie paracetamolu, ponieważ ma dodatkowo działanie przeciwzapalne.

Ból głowy może wiązać się również z innymi, poważniejszymi schorzeniami, które jednak występują znacznie rzadziej. Jest to objaw np. Zapalenia opon mózgowych, szczególnie jeśli towarzyszą mu wymioty i sztywność karku. Ból głowy może być również oznaka problemów o charakterze neurologicznym. W przypadku przewlekłego i narastającego bólu konieczna jest ko sytuacja lekarska, która pozwoli zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.

Inne przyczyny

Ból głowy może być tez wywołany dużym stresem, problemami w szkole, grupie rówieśniczej. Może również świadczyć o problemach ze wzrokiem.

Przeczytaj też: http://www.pytano.pl/l-karnityna-skuteczne-odchudzanie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here