Klasyczny polski obiad składa się z dania głównego i zupy. Króluje rosół, pomidorowa i oczywiście ogórkowa. Sprawdźmy więc jak zrobić zupę ogórkową. Taką domową, jaką przygotowywały nasze babcie.

Zatem zabieramy się do gotowania

Obieramy seler oraz marchewkę, a następnie kroimy wszystko w drobną kostkę. Marchew jest kluczem do stworzenia przepysznej zupy ogórkowej. Powinna być lekko słodka. Słodycz ta przełamie kwaśną nutę ogórka. Następnie obieramy ziemniaki i także kroimy w kostkę. Jednak jeśli chodzi o ziemniaki to nie kroimy ich w tak drobną kostkę, jak seler i marchewkę. Ziemniaki powinny być na tyle duże, żeby później pływały w zupie, a nawet lekko się rozgotowały, co delikatnie zagęści wywar. Obieramy klasyczną żółtą cebulę i siekamy w drobną kosteczkę.

Do garnka wlewamy odrobinę oleju rzepakowego, a następnie dodajemy kawałek masła. Olej dodajemy po to, by zapobiec przypaleniu się masła. Dodajemy je dlatego, że tłuszcz jest idealnym nośnikiem smaku, a więc sprawi, że zupa będzie bardziej aromatyczna. Kiedy masło się rozpuści wrzucamy, na rozgrzany tłuszcz, cebulę. Nie czekając aż się zeszkli, dodajemy od razu ziemniaki. Delikatnie je podsmażamy, by wydobyć z nich nuty smakowe. Doprawiamy solą himalajską i świeżo zmielonym pieprzem do smaku. Podsmażone ziemniaki nie tylko lepiej smakują, ale przede wszystkim lekko zmiękną, a więc szybciej się ugotują.

zupa ogórkowa

Do ziemniaków i cebuli dodajemy pokrojoną w kostkę marchew i seler. Całość mieszamy przez chwilę. Kiedy już lekko przesmażymy warzywa zalewamy je wodą. Wcale nie musimy przygotowywać zupy ogórkowej na wywarze mięsnym czy warzywnym. Wystarczy, że użyjemy do tego zwykłej wody z kranu. Najważniejsza bowiem jest woda z ogórków kiszonych. To właśnie ona nada charakterystycznego smaku naszej zupie. Po zalaniu warzyw wodą gotujemy je tak długo, aż będą miękkie. W tym czasie ścieramy ogórki na tarce o grubych oczkach. Nie obieramy ich, bo to właśnie skórka sprawi, że zupa nabierze aromatu.

Nie wrzucajmy jednak ogórków od razu do wywaru

Jeśli dodamy je od razu stracą swoją charakterystyczną chrupkość, a ogórkowa papka nie smakuje już tak samo. Żeby podkręcić i jeszcze bardziej wydobyć smak kiszonych ogórków należy je delikatnie podsmażyć na patelni z odrobiną oleju. Jeśli do tej pory podczas gotowania zupy ogórkowej zastanawialiście się, dlaczego warzywa tak długo się gotują to zapamiętajcie, że w kwaśnym środowisku warzywa zawsze będą się dłużej gotować.

Właśnie dlatego pozwalamy gotować się cebuli, selerowi i marchewce bez dodatku kiszonych ogórków i wody ogórkowej. Dzięki temu warzywa ugotują się szybciej. Zatem ogórki dodajemy zawsze na samym końcu, kiedy ziemniaki i reszta warzyw jest już miękka. Ogórki powinny być tylko lekko zagotowane, wtedy nie stracą swojej chrupkości. Kiedy więc mamy pewność, że warzywa są już ugotowane dodajemy do naszego wywaru starte ogórki i dolewamy wodę z tychże ogórków. Teraz pozostaje doprawić zupę.

Dodajemy więc odrobinę cukru dla przełamania kwaśnego smaku oraz doprawiamy czarnym pieprzem i odrobiną soli. Następnie zabielamy zupę. Odlewamy odrobinę wywaru do miseczki i dokładnie mieszamy z kwaśną śmietaną. Po czym taką miksturę wlewamy do garnka i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy posiekany koperek i zupa jest już gotowa do jedzenia. Pamiętajcie, że ogórkowa jest lepsza z każdym kolejnym podgrzaniem, kiedy to smaki z warzyw stają się bardziej intensywne, a zupa nabiera aromatu.

ogórki kiszone

Jeśli nie przepadamy za smakiem koperku możemy dodać zamiast niego szczypiorek. Choć nie ma nic lepszego niż połączenie smaku kiszonego ogórka i świeżego koperku. W sytuacji, kiedy nie możemy jeść nabiału możemy także zrezygnować z zabielania zupy śmietaną. Będzie równie smaczna. Jeśli wolimy jogurt naturalny od śmietany, bo bardziej odpowiada nam jego smak nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić śmietanę na jogurt naturalny bądź grecki, który charakteryzuje się większą gęstością i idealnie pasuje do zupy ogórkowej.

Zupę ogórkową możemy także doprawić ziarenkami pieprzu, zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi. Wrzucamy je do warzyw na początku gotowania tak, by aromat ziół miał szansę przedostać się do wywaru. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zupy bez mięsa polecana jest zupa ogórkowa ugotowana na wywarze z żeberek.

W tym celu należy żeberka umyć i przekroić na mniejsze części. Następnie włożyć je do garnka i zalać wodą. Zagotować je, a potem zszumować, czyli usunąć przy pomocy małego sitka charakterystyczną szaro-brązową pianę, która utworzy się na powierzchni wody. Resztę robimy tak jak w wersji bez mięsa.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here