W zakresie każdego tematu dzisiaj niestety funkcjonuje wiele mitów – także i o kancelariach notarialnych w Internecie krąży naprawdę wiele nieprawidłowych, powielanych bez sensu informacji. Warto zatem obalić te najbardziej powszechne mity tak, aby mieć prawdziwy obraz tego, czym są kancelarie notarialne.

1) Notariusz to nie jest prawnik

Wielu osobom prawnik kojarzy się tylko i wyłącznie z adwokatem albo prokuratorem. Tymczasem są to jedynie dwie specjalizacje prawnicze – adwokat reprezentuje oskarżonych w sądzie, zaś prokurator jest stroną oskarżającą. Warto bowiem wiedzieć, że prawo posiada różne specjalizacje – wymienione dwie wcześniej, sędziowską, radcowską oraz właśnie notarialną.

Jak bowiem wygląda edukacja prawnika? Otóż, najpierw mamy 5 lat trudnych i wymagających studiów prawniczych. Co ważne – po tych studiach już dana osoba staje się pełnoprawnym prawnikiem – nie trzeba robić aplikatury, czyli specjalizacji w danej dziedzinie. Można np. tworzyć prawo i je badać. Wiele osób decyduje się jednak na rozpoczęcie aplikatury sędziowskiej, radcowskiej,notarialnej itp. Oznacza to kilka lat pracy prawie że za darmo i wiele wyrzeczeń.

2) Kancelaria notarialna to miejsce, którego w życiu nie zobaczymy na oczy

Wiele osób tak myśli i niestety popełnia w ten sposób naprawdę spory błąd. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę, to kancelarię zobaczy w zasadzie każdy z nas. Jak to jest możliwe?

Otóż w tym momencie warto powiedzieć trochę o tym, czym zajmuje się kancelaria notarialna. W dużym skrócie notariusz zajmuje się właśnie zaświadczaniem, czy wszystko jest na pewno zgodne z prawem. Oznacza to sporządzanie aktów, odpisów dokumentów, testamentu, poświadczenia zgody itp. Najczęściej do kancelarii notarialnej trafiamy w związku z koniecznością wykonania odpisu dyplomu, aktu urodzenia, dokumentu zawarcia związku małżeńskiego oraz oczywiście z testamentem.

3) kancelaria notarialna wybroni nas w sądzie

Tu trochę wracamy do punktu pierwszego. Otóż niestety kancelaria notarialna to nie jest miejsce, w którym znajdziemy obrońcę do sądu.

Tu bowiem będziemy potrzebować albo adwokata, albo w niektórych lżejszych sprawach może reprezentować nas doradca prawny. Niemniej jednak nie będzie to notariusz z kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here