Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że mleko krowie jest idealne dla każdego. Niestety coraz częściej okazuje się, że niestety nie dla każdego. Pojawia się coraz więcej nietolerancji pokarmowych, w tym problemy z laktozą oraz kazeiną. Problemy z ich trawieniem powodują, że po spożyciu mleka czekają nas nieprzyjemne rewolucje żołądkowe połączone z bólem brzucha. Warto więc zainteresować się wówczas mlekiem roślinnym.

Tym bardziej że producenci oferują coraz większy wybór w tym segmencie spożywczym. Musimy jednak pamiętać, że mleko roślinne to nazwa umowna, bowiem tego typu produkty nie mogą według prawa być określane tym mianem. Polskie prawo nie zezwala na używanie nazwy mleko w stosunku do roślinnych zamienników. Tak, więc jeśli roślinny to napój. Choć wszyscy i tak korzystamy z terminu mleko roślinne, bo tak jest po prostu łatwiej. Niestety napoje roślinne nadal są produktami dość drogimi.

Zwykłe, krowie mleko to koszt około 2 zł, tymczasem mleko migdałowe czy kokosowe to już wydatek rzędu 10 zł. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na domową produkcję mleka migdałowego. Przy czym nie tylko wysoka cena ma wpływ na taki stan rzeczy. Także składy tego typu produktów pozostawiają wiele do życzenia.

Bardzo często w składzie napojów roślinnych znajdziemy karagen, który posądzany jest o rakotwórcze właściwości. Ponadto producenci lubią dodawać do roślinnych zamienników mleka cukru, dużo cukru. Może się okazać, że jedna niewinna kawa zamieni się w ten sposób w całkiem kaloryczny słodki ulepek. Zatem jak zrobić mleko migdałowe w domu i mieć pewność, że spożywamy najlepszy produkt z możliwych?

migdały

Przede wszystkim potrzebujemy orzechów, w tym przypadku migdałów

Obieramy je z łupin lub kupujemy już łuskane. Jeśli wybierzemy te w łupinach zalewamy je wrzącą wodą i po kilku minutach obieramy ze skórki. Kolejny krok to blanszowanie. Następnie zalewamy je wodą mineralną i zostawiamy na całą noc. Dzięki temu orzechy staną się miękkie i będzie łatwiej je zblendować. Jeśli nie posiadacie blendera o wystarczającej mocy możecie, zamiast całych migdałów wykorzystać płatki migdałowe.

Rano wrzucamy migdały do blendera i wlewamy do niego również wodę, w której się moczyły. Następnie całość dokładnie rozdrabniamy w blenderze kielichowym. Możemy delikatnie posłodzić nasze mleko miodem lub syropem z agawy czy daktyli. Naszą mieszankę, po zmiksowaniu, przelewamy do słoika przez sitko lub przez gazę, aby oddzielić mleko od miąższu migdałowego. Powstały napój rozcieńczamy jedną szklanką wody mineralnej.

Mleko przechowujemy w lodówce w słoiku lub w szklanej butelce. Mleko migdałowe jest nie tylko idealnym dodatkiem do filiżanki kawy. Można stosować je do wypieków oraz do przygotowania placków czy naleśników. Spisze się także świetnie jako zamiennik mleka krowiego do płatków i jako baza do gorącego kakao. Rozdrobnione migdały, które zostaną po odsączeniu mleka, można wykorzystać do ciast, ciasteczek oraz jako dodatek do pasztetu. Można także ponownie zalać powstałą migdałową papkę i jeszcze raz zmiksować. Po czym powtórzyć proces przecedzania.

jak zrobić mleko migdałowe

Warto zaznaczyć, że migdały to jedne z najzdrowszych orzechów, które wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Stanowią bogate źródło białka i wapnia. Ponadto zawierają wiele ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników, w tym magnez, cynk, miedź czy kwas foliowy. Napoje migdałowe polecane są osobom cierpiącym na alergie i nietolerancje pokarmowe. Co istotne mleko migdałowe wcale nie jest tak bardzo kaloryczne, jak nam się wydaje.

100 mililitrów zawiera około 35 kalorii. Migdały są polecane osobom będącym na diecie. Nie tylko dzięki zawartym w nich składnikom prozdrowotnym. Stanowią idealną zdrową przekąskę, kiedy dopada nas głód. Wystarczy garść orzechów, by zaspokoić apetyt. Pamiętajmy jednak, że mleko migdałowe przygotowane w domowym zaciszu ma krótką datę przydatności do spożycia. Najlepiej wykorzystać je w ciągu 2 dni od momentu przygotowania. Właśnie dlatego nie warto przygotowywać dużych porcji na raz.

Mleko migdałowe idealnie sprawdzi się jako dodatek do śniadania. Możemy na nim przygotować klasyczną owsiankę. Wystarczy, że mleko krowie zastąpimy napojem migdałowym. Taka owsianka z dodatkiem surowego kakao, banana oraz daktyli stanowi pożywne i zdrowe śniadanie, szczególnie dla tych, którzy dbają o linię. Mleko migdałowe idealnie nadaje się także do wszelkiego rodzaju owocowych koktajli i smoothie bowl. To idealny pomysł na śniadanie, kiedy nie mamy rano zbyt wiele czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here