Mało kto może pochwalić się idealną skórą ciała, a dotyczy to zwłaszcza kobiet. Skóra jest zwykle szpecona przez wypryski, przebarwienia i cellulit, ale najbardziej uciążliwym defektem zdecydowanie są rozstępy. Dlaczego? Przebarwienia z czasem mogą zblednąć, można też opalić skórę i dzięki temu wyrównać jej koloryt, stosunkowo łatwo jest też zapobiegać tego rodzaju zmianom. Pozwala na to między innymi unikanie słońca lub smarowanie skóry kremami ochronnymi z filtrem.

Wypryski są zdecydowanie najłatwiejsze do wyleczenia spośród wszystkich zmian, zwłaszcza że na ciele często pojawiają się one na skutek niedostatecznej higieny, na przykład gdy na skórze zalegają zanieczyszczenia i pot. Wystarczy regularnie ją myć, najlepiej środkiem antybakteryjnym, a szybko można zauważyć różnicę. Nawet cellulitu można się pozbyć, zwłaszcza jeśli ktoś wykaże się w tym odpowiednią konsekwencją.

Sposobem na to są ćwiczenia, odpowiednia dieta oraz smarowania ciała specjalnymi kosmetykami. Możliwe jest nawet zażywanie tabletek na cellulit, które zawierają między innymi kolagen, powodujący ujędrnienie skóry.

A rozstępy?

Wiele osób zastanawia się, jak się pozbyć rozstępów. Zdecydowanie są to najbrzydsze i najbardziej uciążliwe zmiany. Nie da się ich w żaden sposób zamaskować, a przy tym pojawiają się w różnych miejscach ciała. Mogą praktycznie wystąpić wszędzie, choć zwykle kojarzy się, że pojawiają się, głównie u kobiet, na pośladkach, udach, brzuchu, a także na piersiach, głównie po ciąży. Jednak powiększający się brzuch, piersi i ogólna masa ciała w ciąży nie są jedynym powodem, dla którego rozstępy mogą się pojawiać.

Gdyby tak było, byłby to problem zarezerwowany tylko dla kobiet, a wcale tak nie jest, także wielu panów ma rozstępy, ale u nich zwykle jest to mniejszy kłopot, gdyż wygląd skóry nie jest w ich przypadku tak ważny. Za pojawianie się rozstępów może być odpowiedzialny szybki przyrost masy ciała – skóra nie nadąża z rozciąganiem się, w efekcie czego wiązania kolagenowe pękają, co skutkuje właśnie tymi brzydkimi pręgami. Może do tego dojść także na skutek intensywnego wzrostu masy mięśniowej.

ćwiczenia na rozstępy

Najlepiej byłoby więc postarać się nie dopuszczać do pojawienia się rozstępów. Jeśli ktoś ćwiczy, powinien uważać, by nie nabierać masy mięśniowej zbyt szybko, jeśli to możliwe, warto też zapanować nad tyciem, zresztą nie tylko z obawy przed rozstępami. W ciąży nie można wiele na to poradzić, ale można starać się dbać o elastyczność skóry, stosując odpowiednie kosmetyki. Kobiety w ciąży są jednak w tej złej sytuacji, że wielu środków na rozstępy nie można stosować w ich stanie, zaś zapobieganie rozstępom jest dużo skuteczniejsze niż ich leczenie.

Ważne jest też, by zacząć je zwalczać jak najszybciej, ale także po urodzeniu dziecka, gdy karmi się piersią, wielu środków nie można stosować. Jeśli zaniedba się ten obowiązek, rozstępy utrwalą się i wtedy już na pewno nic nie można będzie zrobić. Warto więc poszukać bezpiecznych metod, na przykład oferowanych przez apteki kremów, które można stosować od pierwszych dni ciąży.

Powinno to zabezpieczyć skórę, a przynajmniej sprawić, że rozstępy nie będą duże i bardzo widoczne. Osoby w pozostałych sytuacjach mają dużo łatwiej, wystarczy bowiem starannie dbać o skórę, stosując na przykład kosmetyki z kolagenem, by oddalić ryzyko pojawienia się rozstępów.

A co, kiedy przegapiło się ten proces i doszło już do brzydkich zmian? Wtedy ważne jest, by zacząć działać jak najszybciej. Świeżych, czerwonych rozstępów można spróbować się pozbyć, a przynamniej zmniejszyć ich widoczność. Pozwalają na to dobre kosmetyki i środki z apteki, a także rozmaite domowe smarowidła, przepis na które można znaleźć w internecie. Jednak jeśli rozstępy stają się białawe, co świadczy o tym, że zostają utrwalone, nie da się już nic na to poradzić ogólnie dostępnymi metodami.

ładna dziewczyna

Jeśli ktoś chce wygładzić skórę i przywrócić jej estetyczny wygląd, może zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej. One jednak także, mimo iż są kosztowne, nie zawsze są w stanie usunąć takie zmiany całkowicie; w dużej mierze jest to uzależnione od ich głębokości i rozmiaru.

Najlepiej przy tym działa laserowe usuwanie rozstępów, które polega na uszkodzeniu wiązką lasera zniszczonej skóry i stymulowaniu jej odnowy poprzez produkcję nowych komórek. Sprawia to, że z czasem skóra zostaje zregenerowana, a rozstępy są dużo mniej widoczne lub nawet znikają całkowicie. Potrzebne są jednak liczne zabiegi, co może sporo kosztować. Na pewno więc lepiej jest do rozstępów nie dopuszczać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here