„Tak naprawdę, to jak postrzegasz świat jest snem twojego umysłu”, to ważne słowa Burt’a Harding’a, które trafnie opisują to, jak nastawienie może wpływać na postrzeganie nawet najprostszych rzeczy.

Półki w sklepach pękają w szwach od poradników typu: „jak myśleć pozytywnie” czy „jak zmienić swoje życie na lepsze”. Przechadzając się między półkami można odnieść wrażenie, że ludzie coraz gorzej radzą sobie z otaczająca ich rzeczywistością i szukają ratunku w Internecie, czy też książkach takie jak wspomniane wcześniej.
Z psychologicznego punktu widzenia myślenie pozytywne dużo korzystniej wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na działania, w wyniku których podejmujemy decyzje i akcje sprzyjające w osiągnięciu danego celu.

Bardzo interesującym przykładem jest prawo przyciągania, które zakłada że jeżeli będziemy pozytywnie myśleć o danej rzeczy to ona się spełni. Może niektórzy czytali książkę „Sekret”, autorstwa Rhondy Byrne, na pewno znajdą się tutaj zwolennicy jak i opozycjoniści takiej filozofii, że jeżeli będziemy usilnie myśleć o tym że mamy forda mustanga w garażu to ono nagle się tam pojawi.

Otóż nie na tym rzecz polega, samo wizualizowanie bez podejmowania jakichkolwiek działań nie ma racji bytu. Jeśli natomiast będziemy myśleć pozytywnie, że z czasem na pewno kupimy forda mustanga i zaczniemy oszczędzać i myśleć o tym, że kiedyś sprawimy sobie taki elegancki samochód – to istnieje większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy swój cel niż gdybyśmy tylko czekali, aż taki taki mustang spadnie nam z nieba.

Przykładowo, jeżeli ktoś jest negatywnie nastawiony, na przykład idzie do nowej pracy i uważa, że na pewno nigdy nie będzie miał tak dobrego zespołu jak w swoim poprzednim miejscu pracy i będziesz zachowywał się niechętnie w stosunku do innych to nie dasz innym, jak i sobie szansy na nawiązanie relacji.

Często poradniki dotyczące prawa przyciągania powołują się na fizykę kwantową, jednakże bardzo fałszując jej obraz. Prawdą jest iż zgodnie z mechaniką kwantową mamy wpływ by coś zmienić. Udowodniono że samo przedsięwzięcie czyli zamiar może wywołać znaczący wpływ na fizyczny obraz naszego świata.

Dobro przyciąga dobro, a zło przyciąga zło, prawda czy mit?

Tak jak we wspomnianych wcześniej przykładach, możemy wywnioskować, że pozytywne myślenie daje nam energię i motywację do walki. Samo nastawienie myśli na pozytywne sprawia, że człowiek zaczyna czuć się lepiej i ma dobry nastrój. Optymizm i entuzjazm wiążą się z wydzielaniem przez organizm tzw. hormonów szczęścia – endorfin, które pobudzają do działania. Na podsumowanie cytat, którego autorem jest John F. Kennedy: „Działanie pociąga za sobą koszty i ryzyko, ale o wiele mniejsze niż te, które wiążą się z wygodną biernością.”

uśmiechnięta kobieta

Ale jak zachować pozytywne myślenie kiedy spotykają nas przykrości?
Warto przede wszystkim w takich sytuacjach zachować spokój i znaleźć dobre strony w nawet najgorszej sytuacji. Często dobrym tłumaczeniem jest powiedzenie „zawsze mogło być gorzej”, które znacznie ułatwia pogodzenie się z otaczającą nas rzeczywistością, nawet jeśli nam nie sprzyja i dostrzeżenie pozytywnych aspektów życia.

Tak naprawdę nie da się uniknąć bólu i cierpienia, jako ludzie jesteśmy na to skazani i mimo że będziemy ich unikać to one i tak prędzej czy później będą nas dotyczyć. Ale zaletą tego jest fakt, iż prawdziwą wartością jest akceptacja i docenianie tego co się ma, warto wyciągać naukę ze swoich cierpień czy też rozczarowań. Zawsze wnioski, wyciągnięte z takich przykrych życiowych sytuacji, które nas spotykają należy przekuwać w motywację do podejmowania lepszych wyborów życiowych.

Osoba, która jest świadoma, podejmuje wiele przemyślanych decyzji, które odgrywają ważną rolę w jej dobrym samopoczuciu. Zamiast ulegać pokusie użalania się nad sobą i obwiniania innych o swoje niepowodzenia, warto przeanalizować sytuację czy rzeczywiście tak jest.

Prosty przepis na pozytywne myślenie:
1) Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i napędzają Twoje optymistyczne podejście. Często mamy w swoim otoczeniu osoby, które pomimo tego że coś pójdzie im pomyślnie to i tak narzekają. Powinniśmy się otaczać osobami i podejmować działania, które rozniecą w nas ogień pozytywnego myślenia aniżeli zduszą go w zarodku.

myślenie pozytywne

2) Naucz się przyjmować krytykę. Oczywiście, nie jest to łatwe zadanie nie tylko dla Ciebie ale i dla wielu innych osób. Krytyka zawsze była, jest i będzie, dlatego warto wyciągać z niej te informacje, które są najbardziej obiektywne i nie urażają nas jako osoby ale krytykują np. nasze działania. Warto jest korzystać z nauki konstruktywnej krytyki, gdyż wtedy mamy szansę na poprawę i warto z tego korzystać.

3) Nie zapominaj o uśmiechu. Kiedy się uśmiechamy do mózgu jest wysyłana wiadomość, że wszystko jest w porządku. Poza tym, sprawiamy lepsze wrażenie, gdyż ludzie postrzegają nas jako osoby optymistyczne, dobre i pełne pozytywnej energii.

4) Każdy miewa słabe chwile, jeżeli czujesz że wszystko Cię przytłacza i nagle pochłaniają Cię negatywne myśli, warto jest się zatrzymać. Często w szczególnie stresujących sytuacjach miewamy takie kryzysy ale nie należy się poddawać, dobrze jest wtedy się wyciszyć i wziąć oddech by móc dalej działać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here