Zapalenie spojówek to uciążliwa dolegliwość, którą da się jednak szybko wyleczyć. Może mieć ona różne podłoże: bakteryjne, wirusowe, alergiczne bądź grzybiczne. Objawy są więc różne, ale łączy je jeden charakterystyczny symptom, czyli czerwone oczy. Spojówki zawierają liczne naczynia krwionośne, które w wyniku zapalenia znacznie się poszerzają i wypełniają krwią.

Zapalenie spojówek – typowe objawy

Choć objawy zapalenia spojówek mogą się różnić w zależności od jego przyczyny, pewne symptomy są charakterystyczne dla każdego jej typu. Chodzi przede wszystkim o zaczerwienione oczy, które wywołują poczucie swędzenia, pieczenia czy kucia. Bardzo często pojawia się także łzawienie. Zdarza się występowanie obrzęku czy grudek. Można również zaobserwować wodnistą lub lepką wydzielinę. Charakterystycznym objawem jest również światłowstręt oraz poczucie dyskomfortu. Więcej informacji znajdziesz na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek

Jak radzić sobie z zapaleniem spojówek?

Zapalenie spojówek, choć potrafi być bardzo uciążliwe, na ogół mija samoistnie do dwóch tygodni. W niektórych przypadkach potrzeba jest jednak wizyta u okulisty, który wdroży leczenie za pomocą kropli z antybiotykiem, bądź leków antyhistaminowych. Oprócz tego warto przestrzegać kilku zasad. Należy dbać bezwzględnie o higienę i nie pocierać oczu rękami. Najlepiej zrezygnować z makijażu i stosowania kosmetyków do oczu, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia. Jeśli objawy nie wymagają wizyty u lekarza, warto skorzystać z kropel do oczu dostępnych bez recepty w aptece. Dobrze jest zrezygnować z basenu, bo chlorowana woda nie ma dobrego wpływu na oczy. Jeśli dana osoba nosi soczewki kontaktowe, powinna je myć częściej niż zwykle. Zawsze należy sięgać po soczewki dobrej jakości, które znaleźć można np. na stronie Acuvue.pl – zawierają one składnik nawilżający, a także chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne i w miarę możliwości unikać czynników, które wywołują podrażnienie oczu jak dym papierosowy, kurz czy zanieczyszczenie powietrza. Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów oraz nawilżanie powietrza.

Objawy zapalenia spojówek są charakterystyczne i niezbyt przyjemne. Choć schorzenie mija na ogół samoczynnie, warto w tym okresie szczególnie zadbać o oczy, przede wszystkim stawiając na higienę i stosując krople do oczu. Nieprzyjemne symptomy powinny szybko ustąpić. Jeśli jednak tak się nie dzieje, należy zgłosić się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie, uzależnione od przyczyn pojawienia się zapalenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here