Czy zdarza Ci się jeść szafran? Mówi się, że jest to najdroższa przyprawa świata, a jej regularne spożywanie może bardzo korzystnie oddziaływać na organizm.

Szafran jest też składnikiem suplementów diety. Warto je zażywać w wielu sytuacjach, np. jeśli dokucza ci dużo stresu, bo szafran pomaga polepszyć nastrój i samopoczucie.

Szafran – co to takiego?

Szafran znany jest ludzkości od ponad trzydziestu stuleci. W różnych celach, w tym również prozdrowotnych, wykorzystywali go już Egipcjanie, Persowie, Grecy czy Rzymianie. Szafran to nie tylko najszlachetniejsza i najdroższa przyprawa świata, ale i barwnik oraz składnik wielu perfum. Niesamowite, jak dużo ma szafran właściwości.

Wraz ze wzrostem zastosowań szafranu rozpoczęto również przygotowania do jego kierowanej uprawy. Szafran pozyskiwany jest z wysuszonych słupków krokusa. Kwiat ten ma charakterystyczną, fioletową barwę, a w jego wnętrzu znajdują się trzy znamiona – to właśnie stąd pobiera się cieniutkie nitki jasnoczerwonego szafranu.

Obecnie szafran nie występuje w środowisku naturalnym. Największe uprawy najdroższej przyprawy świata znajdują się w Turcji, Iranie, Hiszpanii i Indiach, a najszlachetniejsza odmiana wywodzi się z Walencji. Samodzielna uprawa jest znacznie rzadziej spotykana, gdyż może sprawiać niemałe trudności. Najkorzystniejszą glebą dla szafranu są grunty wapienne i bogate w próchnicę.

Szafran – właściwości najdroższej przyprawy

Najlepiej zacząć od tego, jaki smak ma szafran. Z pewnością jest on intensywny, najczęściej opisuje się go jako lekko ostry, korzenny i gorzki. Aby uzyskać pełnię smaku szafranu, najlepiej przed wykorzystaniem przyprawy namoczyć ją w niewielkiej ilości zimnej wody i dodać na koniec gotowania. Wystarczy zaledwie kilka nitek – więcej może sprawić, że potrawa będzie nazbyt gorzka.

Jak już wspomniano, szafran znany jest od czasów starożytnych i już wtedy wykorzystywany był w celach prozdrowotnych. Zawiera w sobie m.in. związek określany jako krocyna, która korzystnie wpływa na poprawę nastroju, a do tego obniża poczucie lęku.

A to wciąż nie wszystko – krocyna może również zmniejszać przygnębienie i apatię oraz ułatwiać odprężenie, przez co łatwiej zaśniesz wieczorem. Zdrowy sen jest niesamowicie istotny w kontekście regeneracji organizmu i przygotowania do podjęcia wyzwań kolejnego dnia. Regularnie spożywany szafran wpływa na poziom serotoniny i dopaminy (czyli hormonów szczęścia).

Co ciekawe, pręciki krokusa mogą mieć jeszcze szersze działanie na twój organizm. Otóż wiele przeprowadzonych badań potwierdziło, iż szafran bywa bardzo pomocny przy zrzucaniu zbędnych kilogramów. Dlatego warto go stosować przy diecie odchudzającej.

Szafran od wieków uważany jest za afrodyzjak.

A jak spożywać szafran? Choć to najdroższa przyprawa świata, obecnie jest łatwo dostępna, a jej zakup wcale nie nadszarpnie twojego budżetu. Świetnym pomysłem będzie również spożywanie suplementów diety z dodatkiem szafranu, który pomaga utrzymać dobry nastrój.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here