Tętno, zwane inaczej pulsem, jest falistym ruchem naczyń tętniczych, zależnym od skurczów serca i od elastyczności ścian tętniczych. Mówiąc prościej jest to ilość uderzeń serca mierzona w danym czasie.

Pomiaru tętna dokonujemy na tętnicy promieniowej, szyjnej zewnętrznej, ramiennej, czy też udowej (w trakcie resuscytacji niezalecane jest sprawdzanie tętna na tętnicach obwodowych, tylko na tętnicy szyjnej).

W warunkach domowych możemy sami sobie zmierzyć tętno, sprawdzając w ten sposób czy jest ono prawidłowe. Kładziemy palec wskazujący i środkowy na zewnętrznej stronie ręki, nad nadgarstkiem. W tym miejscu pod skórą znajduje się tętnica promieniowa. Następnie uciskamy to miejsce. Patrząc na zegarek odliczamy 15 sekund, po czym otrzymany wynik mnożymy razy cztery. Daje nam to aktualną wartość naszego tętna. Jeśli mamy problem z wyczuciem tętnicy promieniowej, można również spróbować sprawdzić puls na tętnicy szyjnej. W tym miejscu jest zdecydowanie lepiej wyczuwalny.

Podczas mierzenia tętna musimy zwracać uwagę przede wszystkim na:
* częstotliwość- czyli liczbę uderzeń na minutę.
* miarowość- czy wszystkie uderzenia są jednakowe.
* wypełnienie- tętno może być wysokie lub niskie, nitkowate, równe bądź nierówne.
* napięcie- tętno może być twarde lub miękkie.
* chybkość- tętno może być chybkie lub leniwe.

Jakie powinno być tętno?

Norma tętna zależna jest w dużej mierze od wieku i stopnia wytrenowania.
Tętno płodu jest dwa razy wyższe niż tętno matki. Prawidłowy puls waha się od 110 do 160 uderzeń na minutę.
Podczas porodu tętno dziecka może na chwilę przyspieszyć lub krótkotrwale zwolnić i jest to zjawisko zupełnie normalne.
Jednak znaczny, utrzymujący się spadek pulsu może już świadczyć, że dzieje się coś niepokojącego. Badanie tętna jest jednym i najczęściej wykonywaniem badaniem podczas trwania ciąży. Do tego celu służy np.:

* słuchawka położnicza- Jednak metoda ta jest skuteczna dopiero po upływie 17 tygodni ciąży.

* Echosonda- Prawdopodobnie najpopularniejsza metoda mierzenia tętna płodu podczas regularnych wizyt u ginekologa. Jest to również słuchawka położnicza, ale w nowocześniejszej wersji, dzięki czemu tętno nienarodzonego dziecka lekarz może usłyszeć bardzo wcześnie , bo już w 12. tygodniu ciąży.

lekarz mierzy tętno

* USG- Podczas USG lekarz może wykryć tętno płodu nawet w 8. tygodniu ciąży. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla płodu.

* KTG- Jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w ciąży. Dzięki niemu monitoruje się czynność serca płodu oraz czynność rozkurczową mięśnia macicy. Badanie to z reguły trwa ok. 30 minut. W przypadku jakichś nieprawidłowości lekarz może zadecydować o przedłużeniu trwania badania do godziny.

Tętno u dzieci wygląda już inaczej niż tętno płodu.
-noworodki (do 28 dnia życia): 100-180/min
-pierwsze miesiące życia: 100-220/min
-pierwsze lata życia: 80-170/min
-2-10 rok życia: 70-110/min
-dopiero w wieku kilkunastu lat normy częstości pracy serca, są prawie takie same jak u ludzi dorosłych: 60-100/min.

U dorosłych normy to około 80 uderzeń na minutę, a u osób starszych około 60 uderzeń.
Wartości te nie są wartościami bezwzględnymi. Jest wiele czynników, od których uzależnione jest bicie naszego serca. Trzeba zauważyć, że podczas nagłego stresu, wysiłku fizycznego, czy odczuwania silnego strachu nasz puls mocno wzrasta. Wysoki puls zauważymy również po spożyciu alkoholu lub kofeiny.

Wysoki puls, czyli przekraczający 100 uderzeń na minutę w spoczynku jest stanem patologicznym, wymagającym konsultacji lekarskiej. Stan taki nazywany jest tachykardią.
Tachykardia może świadczyć o chorobach:
-infekcji i stanach zapalnych przebiegających z gorączką,
-niewydolności serca,
-nadczynności tarczycy,
-anemii,
-zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnieniu,
-niewydolności oddechowej,
-niedocukrzeniu (hipoglikemii),
Tachykardia może wynikać również z różnego rodzaju stanów lękowych.

jakie powinno być tętno

Za niskie tętno, poniżej 60 uderzeń na minutę nazywamy bradykardią. Również jest to stan patologiczny , wymagający konsultacji ze specjalistą. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:
-choroby serca,
-choroby układu nerwowego,
-niedoczynność tarczycy;
-zespół chorego węzła zatokowego;
Bradykardia może być skutkiem przyjmowania niektórych leków lub zaburzeń metabolicznych. Może powodować osłabienie, zawroty głowy i duszności.

Warto więc sprawdzić swój puls od czasu do czasu oraz wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe tętno. Postępowanie to pozwoli nam na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here