Jeszcze kilkanaście lat temu zaczytywaliśmy się w tradycyjnych, papierowych wydaniach książek, gazetach i czasopismach. Jadąc autobusem, tramwajem, pociągiem, czekając na przystanku, w poczekalni u lekarza, a przede wszystkim w zaciszu własnego domu.

Siedząc w ulubionym fotelu z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach wertowaliśmy strony ulubionych czasopism lub też książek. Czytanie pozwala oderwać się od rzeczywistości, przenieść się do magicznego świata, zapomnieć o troskach, zrelaksować się. Już od najmłodszych lat powinniśmy czytać jak najwięcej, tak by stało się to naszym dobrym nawykiem.

Czasy się zmieniają. Kiedyś papierowe wydanie książki było jedynym dostępnym. W dzisiejszych czasach coraz częściej czytamy książki w wersji elektronicznej, na czytnikach, jak również chętnie słuchamy audiobooków. Podobnie jest z gazetami i czasopismami. Te również można dziś dostać w wersji elektronicznej. Szybki dostęp do aktualnej prasy mamy w zasięgu ręki. Wystarczy włączyć internet w swoim telefonie komórkowym lub też usiąść wygodnie przed komputerem i zaczytywać się lokalną gazetą.

Na szczęście biblioteki wciąż mają się całkiem nieźle

Wciąż jeszcze mnóstwo ludzi ma szacunek do tej tradycyjnej wersji książki, papierowej. Przychodzą oni do biblioteki, wypożyczają książki i z przyjemnością się w nich zaczytują. Na szczęście biblioteki dbają o to, by w ich zbiorach znajdowało się całe mnóstwo nowości, dzięki czemu duży wybór staje się magnesem przyciągającym czytelników w każdym wieku.

szablony

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, całkiem sporo rzetelnych informacji można znaleźć w internecie na tak zwanych blogach. Te najbardziej poczytne przyciągają tygodniowo nawet i 50 tysięcy użytkowników. Aby mieć tak wysoki licznik odwiedzin, trzeba zamieszczać mnóstwo przydatnych informacji. Na własnej stronie internetowej można pisać o wszystkim, co tylko przyjdzie nam do głowy, choć trzeba przyznać, że najlepiej czyta się blogi tematyczne.

Jeśli bowiem interesuję się tematem zdrowego odżywiania, to szukam takich blogów, które opisują tylko i wyłącznie ten temat. Jeśli szukam blogów o książkach, z przepisami kulinarnymi, o aktualnych trendach w modzie czy też o kosmetykach, to chcę czytać blogi o tym konkretnie, a nie taki misz masz, w którym jest wszystkiego po trochę.

Chcąc prowadzić własny blog należy pamiętać o tym, by zadbać o szatę graficzną. Wydaje mi się, że najlepiej by było, gdyby swoją kolorystyką nawiązywała ona do tematyki bloga, a jednocześnie była bardzo czytelna. Dość duże litery, czarne na jasnym tle zawsze wyglądają najlepiej. Jaka to czcionka? Może być nawet zwykły Arial Black. Najważniejsze, aby żaden czytelnik nie miał problemów z odczytaniem treści.

Czcionka w przypadku bloga jest tak samo istotna, jak w przypadku zwykłej książki czy gazety. Może i kieszonkowe wydanie książki jest poręczne, można je schować do malej torebki i nie zajmuje dużo miejsca. Jednak nikt nie lubi nadwyrężać własnego wzroku wpatrując się w niewielkie literki, a takie przeważnie są w wydaniach kieszonkowych. Jeśli zatem na twój blog wejdzie czytelnik ze słabym wzrokiem, to może nie zechcieć przeczytać twoich treści, choćby najciekawszych na świecie, jeśli będą one napisane drobniutkim maczkiem.

czcionka

Wszyscy chyba zgodzimy się z tym, że nie męcząc wzroku czyta się bardzo przyjemnie. Szata graficzna bloga też jest bardzo ważna. Kolorowe fotografie, przyjazne dla oczu kolory i oczywiście ciekawa treść. Dziś ludzie zaczytują się blogami. Blogi mają przyszłość. Każdy z nas ma przecież jakąś pasję, a przy tym wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia. Może zatem warto jest założyć swój blog i pobawić się w pisarza? Kto wie, może nie jeden z nas odkryje w sobie ukryty talent i stanie się najbardziej poczytny w polskiej blogosferze.

Na blogach dziś zarabia się pieniądze

Większość sławnych i poczytnych blogerów zaczynało bardzo skromnie. Pierwsze wpisy, wyrabianie swojego stylu, poszukiwanie czytelników, promocja bloga, aż w końcu codzienne pisanie staje się nawykiem i to całkiem nieźle płatnym. Umieszczenie na stronie reklam oraz współpraca z różnymi firmami owocują zarabianiem pieniędzy rzędu nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Warto zatem zadbać o to, by czcionka była prosta i czytelna dla każdego odwiedzającego, treść interesująca, a kolorowe fotografie przyciągające wzrok. Tego wszystkiego można się nauczyć, trzeba tylko poświęcić godzinkę czasu dziennie na prowadzenie bloga. Nie można tego traktować jako przykrego obowiązku. Pisanie to przecież przyjemność sama w sobie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here