Owoce leśne są uwielbiane przez większość z nas. Jednak, żeby mieć borówki nie musimy udawać się do lasu. Rozwiązaniem są borówki amerykańskie. Stały się bardzo popularnym owocem wśród działkowców, i posiadaczy ogrodów przydomowych.

Z powodzeniem można ją uprawiać na balkonie, bądź tarasie, jeśli mieszkamy w bloku. Krzaczki borówek wprost uginają się pod dużymi owocami. Z jednej rośliny można zebrać pół kilograma owoców, a nawet więcej, jeśli warunki będą sprzyjające.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Po pierwsze ważny jest termin sadzenia. Najlepszy termin to jesień, w okolicach września, lub października. W tym czasie wciąż są ciepłe i lekko słoneczne dni, ale temperatura jest niska, w okolicy 10-15 stopni, i w związku z tym, nowa sadzonka, może spokojnie się ukorzenić. Krzaczek przezimuje w gruncie, po czym na wiosnę wypuści młode pędy, i zacznie owocować.

Wiosną możemy pierwszy raz nawieść takie rośliny, używając obornika.Drugi termin sadzenia to wczesna wiosna. Kiedy temperatury utrzymują się na poziomie powyżej zera, możemy śmiało zabrać się za sadzenie borówek. Odrazu możemy nawieść ziemię naturalnym nawozem.

Przed zasadzeniem musimy zadbać o podłoże. W sklepach ogrodniczych możemy kupić gotową ziemie pod borówki. Jednak w przypadku większej ilości krzewów do sadzenia, może być to droga inwestycja. Barówki lubią podłoże o odczynie kwasowym. Możemy zakupić, zakwaszacz do gleby, w postaci granulek. Jest to koszt około 10 złotych za kilogramowe opakowanie. Wystarczy ono do zakwaszenia ziemi pod kilkadziesiąt krzaków.

krzaki z borówką

Musimy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Pierwszy krok to zakup sadzonek w szkółce leśnej. Następnie, po przywiezieniu ich, musimy przystąpić do sadzenia. Zaczynamy od wykopania dołku pod każdy krzaczek.musi on być o kilka centymetrów większy niż doniczka, w której kupiliśmy sadzonki. Wykopaną ziemię mieszamy z substancją do zakwaszenia, oraz z nawozem naturalnym. Może to być obornik granulowany, lub biohumus. Następnie umieszczamy nasza sadzonkę w dołku, luzując bryłę korzeniową rośliny. Zasypujemy dokładnie wyjęta ziemią, i ugniatamy.

W przypadku sadzenia w gruncie, musimy zadbać o odpowiednią wilgotność ziemi. Jest to ważne, żeby podłoże nie wyschło, ponieważ roślina potrzebuje wody, aby wykształcić owoce. Możemy o to zadbać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wyściółkowanie. Polega on na pokryciu powierzchni wokół roślin jakimś materiałem, który będzie zatrzymywał wodę w podłożu. Jako ten materiał możemy użyć siana, bądź kory drzewnej.

Możemy kupić gotowe ściółki w sklepie ogrodniczej. Kora jest dość tania. Pokrycie korą jednego metra kwadratowego to koszt maksymalnie dziesięciu złotych. Dzięki temu możemy podlewać rośliny raz dziennie, i nie musimy martwić się że podłoże wyschnie. Kolejną opcja jest przykrycie gleby czarną agrowłókniną. Wystarczy naciąć folie przy roślinie, aby woda mogła przenikać do gleby. Na to możemy wysypać żwirek, aby jeszcze ładniej to wyglądało.

Drugi etap to dbanie o zasądzone rośliny. Należy podlewać obficie rano, lub wieczorem. W bardzo upalne dni, gdy gleba jest przesuszona, można podlewać dwa razy dziennie. Staraj się nie lać wody na liście, ponieważ może to powodować ich poparzenia słoneczne.

Borówka amerykańska w doniczce

Nie każdy z nas posiada działkę, lub dom z ogrodem. Jednak wielu ma mieszkanie z balkonem, bądź tarasem. Nie oznacza to, że nie możemy hodować borówek w doniczce. Jest to na pewno bardziej wymagające, ponieważ krzaczek będzie miał ograniczony teren do wzrostu. W tym wypadku po zakupie sadzonek, musimy kupić większe doniczki. Dla jednego krzaczka minimalna doniczka powinna mieć 10 litrów pojemności.

borówka amerykańska

Jednak najlepsze będą 20 – 30 litrowe. Im większy pojemnik, tym mniej musimy się zajmować roślinami. Niezależnie od wielkości musimy zacząć od podłoża. W wypadku doniczkowych hodowli, możemy kupić gotowe podłoże do borówek. Zawiera ono nawozy, oraz ma odpowiednie pH. W przypadku doniczkowej uprawy, bardzo trudno jest utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi, a szczególnie w upalne dni.

Należy pokryć powierzchnię korą, co zmniejszy parowanie wody, oraz utrzyma większą wilgotność gleby. Borówki w doniczce trzeba podlewać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W doniczce powinny znajdować się dziurki, aby woda nie zalegała, gdyż mogłoby to powodować gnicie korzeni. W przypadku roślin doniczkowych plony będą podobne, jak w gruncie. Mogą być minimalnie mniejsze.

W obu przypadkach plony należy zbierać odrazu, gdy pierwsze owoce dojrzeją. Gdy będziemy czekali zbyt długo, to gałęzie mogą nie wytrzymać pod ciężarem owoców, i połamać się.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here