Ostatnimi czasy często mówi się o chorobach układu nerwowego oraz chorobach psychicznych, na jakie zapada coraz szersze grono ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Powody tak naprawdę są różne. Przede wszystkim chodzi o uwarunkowania genetyczne – jedni radzą sobie ze stresem lepiej, innym przychodzi to trudniej. Niejednokrotnie możemy spotkać się z sytuacjami, kiedy ktoś ma naprawdę trudne przeżycia za sobą, jednak nie stwierdza się u niego żadnych chorób o podłożu psychicznym lub też nerwicowym.

Są również i takie osoby, które nie zostały dotknięte w swoim życiu bardzo trudnymi przeżyciami, jednak każda trudna sytuacja z jaką się spotykają, odciska piętno na ich zdrowiu psychicznym, co w konsekwencji może prowadzić do depresji lub nerwicy, a także wielu innych chorób. Kolejnym powodem, pogarszania się stanu zdrowia wielu osób, jest problem z radzeniem sobie z trudnościami życia codziennego. Zbyt duży natłok obowiązków, problemy finansowe, problemy w życiu prywatnym, czy też zawodowym, niejednokrotnie stanowią mocne podłoże do zapadnięcia w depresję, czy nerwicę.

Jak zatem rozpoznać, że jesteśmy chorzy?

Przede wszystkim, jeżeli nie radzimy sobie z emocjami, targają nami często niekontrolowane emocje, a ponadto odczuwamy ścisk w żołądku, mamy problemy ze spaniem, odczuwamy ciągłe zmęczenie, frustrację, niejednokrotnie również i lęk, to powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie są to już wystarczające objawy świadczące o tym, że dzieje się z nami coś złego i czy w związku z tym nie powinniśmy udać się do lekarza psychiatry, który po przeprowadzeniu z nami wywiadu będzie w stanie ocenić, czy jest to po prostu spadek formy, spowodowany na przykład natłokiem obowiązków, czy jednak stwierdzi u nas problemy nerwicowe i zaleci leczenie.

mózg

Niestety problem polega też na tym, że mało osób podejmie się leczenia u lekarza psychiatry, a powodem jest po pierwsze wstyd, że musimy korzystać z pomocy „takiego” lekarza, a po drugie, nie dopuszczamy do siebie myśli, że tego typu choroby mogą dotknąć również nas. Wypieranie tego ze świadomości, jest dosyć częstym zjawiskiem, jednak sporym błędem jest zostawienie problemu samego sobie, ponieważ jeżeli w porę nie zareagujemy na pogarszający się stan naszego zdrowia, możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie on na tyle poważny, że trudno będzie nam z tego wyjść.

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, jak radzić sobie z nerwicą?

Przede wszystkim, powinniśmy tak jak zostało wcześniej wspomniane, udać się do lekarza psychiatry, który przepisze nam odpowiednie leki, mające na celu uspokojenie naszych nerwów. Kolejno powinniśmy udać się do psychologa lub psychoterapeuty, aby porozmawiać o tym, co ewentualnie mogło przyczynić się do tego, że zapadliśmy na nerwicę a także jak poradzić sobie z ewentualnym problemem. Pamiętajmy o tym, że jeżeli tkwimy w środowisku pracy, które nas doprowadza do skrajnych emocji lub też jesteśmy w relacji, która nas pogrąża, to warto zastanowić się nad tym, czy nie powinniśmy dokonać zmian w swoim życiu, gdyż podupadamy na zdrowiu, a oczywistym jest, że zdrowie jest absolutnie najważniejsze.

Jeżeli nie radzimy sobie nawet z małym stresem, to również jesteśmy w stanie to wypracować i to właśnie podczas zajęć z psychologiem. Ważne jest również, abyśmy znaleźli sobie jakieś zajęcie, na przykład uprawianie sportu, co odciągnie nas od problemów życia codziennego i choć na chwile pozwoli o nich zapomnieć. Jest to niezwykle ważne, z punktu widzenia higieny zdrowia psychicznego. Powinniśmy często oddawać się zajęciom, dzięki którym na jakiś czas wyłączymy myślenie o problemach, a włączymy pozytywne emocje, a co za tym idzie zrelaksujemy się. i damy odpocząć naszym nerwom.

jak radzić sobie z nerwicą

Takimi zajęciami może być na przykład popularna ostatnimi czasy joga, czy na przykład zumba. Niektórzy lubią również piesze wędrówki po górach lub w lesie. Ważnym jest również, aby dużo odpoczywać i wysypiać się. Bardzo często chroniczne zmęczenie wpływa na nasze złe samopoczucie, przez co możemy czuć się rozdrażnieni, przygnębieni i możemy nie mieć energii do życia. Pamiętajmy o tym, żeby nie wstydzić się sięgnąć po pomoc w sytuacji, kiedy czujemy się źle.

Z całą pewnością nie pomaga nam świadomość, jak osoby korzystające z pomocy psychiatry, są piętnowane w społeczeństwie przez ludzi, którzy tego typu lekarza kojarzą jednoznacznie. Najważniejsze jest, aby o siebie zawalczyć i nie rezygnować z wizyty u lekarza tylko dlatego, że odczuwamy wstyd. Ponadto informacje o leczeniu, możemy zachować wyłącznie dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here