Makaron jest głównym składnikiem dań, dlatego bardzo ważne jest, aby był on prawidłowo przyrządzony. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek dla początkujących oraz kilka ciekawostek dla osób, które mają już za sobą pierwsze kroki z makaronem, ale chcą zwiększyć swoje zdolności kulinarne.

Jak prawidłowo gotować makaron – ogólne zasady

Sposób gotowania makaronu jest ściśle uzależniony od jego rodzaju. Kiedy kupujemy makaron w paczce, warto przeczytać instrukcje gotowania, które zamieszczone są na tylnej etykiecie i ściśle trzymać się tych wytycznych. Warto też znać ogólne zasady gotowania makaronu, aby być w stanie zawsze uratować sytuację przed zbliżającą się katastrofą kulinarną, jaką jest niewątpliwie rozgotowany lub niedogotowany makaron.

Przygotuj odpowiednią ilość wody
Pierwszą, naczelną zasadą jest przygotowanie makaronu w odpowiednio dużej ilości wody. Kucharze twierdzą, że bezpiecznie jest założyć proporcje jednego litra na 100 g makaronu. Gdy wody będzie za mało, makaron nie spęcznieje zdrowo.

Jak solić makaron?

Warto też wiedzieć, kiedy dodawać sól do makaronu – każdy rodzaj bowiem potrzebuje soli dla smaku. Tutaj dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że sól dodaje się jeszcze do wrzącej wody, bezpośrednio przed wsypaniem do niej makaronu. Tutaj również ważne jest zachowanie proporcji: jedna łyżka soli na jeden litr wody. Osoby ograniczające ilość soli w pożywieniu mogą ograniczyć się do podawania polowy tej dawki – wówczas nadal będzie wyczuwalna w makaronie.

Jak gotować makaron: pod przykryciem czy nie?
Odnośnie do tego, czy zakrywać gotujący się makaron w garnku pokrywką, czy też nie – mamy tutaj podzielone zdania wśród kucharzy. Jedni gotują makaron zupełnie bez przykrycia, drudzy natomiast zalecają przykrywać garnek pozostawiając lekko uchyloną pokrywę. Wszyscy jednak twierdzą zgodnie, że makaronu nie gotuje się w garnku całkowicie przykrytym.

Jak sprawdzić, czy makaron jest już ugotowany?

Makaron należy po prostu próbować w trakcie gotowania. Gdy nie mamy problemu z jego przegryzieniem, wówczas możemy go w zasadzie natychmiast wyjąć. Nie należy rozgotowywać makaronu. Ciepła, miękka pulpa makaronowa nie jest ani zdrowa, ani smaczna. Makaron powinien być ugotowany al dente, co oznacza, że powinien być lekko twardy, sprężysty – w dokładnym tłumaczeniu powinien być to makaron „na ząb“.

makaron

Czy zawsze należy makaron przelać zimną wodą?
Czy wszystkie rodzaje makaronu nadają się do przelewania przez sitko po ugotowaniu? Oczywiście, makaron, który podajemy na ciepło, na przykład muszelki nadziewane farszem, nie powinien być przelewany zimną wodą z kranu. Wystarczy wyjąć je odpowiednią łyżką z wody i zabrać się do nadziewania. Ułatwimy sobie odcedzanie, gdy zainwestujemy w odpowiedni garnek do odcedzania makaronu.

Dobierz makaron odpowiedni do potrawy
Istnieją różne rodzaje makaronów: jedne dodajemy do zup, inne do sałatek, a jeszcze inne – i jest to największa grupa – do sosów. Niekiedy też makaron nadziewa się farszem. W Polsce, oprócz typowo włoskiego używania makaronu do sosu, chętnie używa się makaronu do zup. Do jakich? Króluje tutaj oczywiście pomidorowa i rosół.

Ale łazanki dodaje się również do zupy grzybowej. Często także można spotkać się z makaronem w zupach jarzynowych. W zasadzie nie ma tutaj ograniczeń – wiele zależy od fantazji kucharza. Makaron sprawia, że zupy są bardziej energetyczne i sycące, co jest ważne w naszym północnym klimacie.

Makaron do zup

Makaron do zupy pomidorowej, do rosołu, czy też do grzybowej to zwykle cienki makaron, mocno jajeczny, który gotuje się bardzo krotko – zdecydowanie krócej niż makaron rurki czy też spaghetti. Podczas gotowania makaronu do zupy bardzo ważne jest przypilnowanie, aby się nie skleił. Jak zapobiec sklejaniu się makaronu jajecznego do zupy? To proste – wystarczy po zagotowaniu i po wyjęciu ze wrzącej wody po prostu przelać go zimną wodą. W tym celu podstawiamy durszlak pod wodę z kranu.

Dodatkowo jeszcze podczas gotowania, warto dodać do wody małą łyżkę oleju. Kolejnym trickiem, który warto stosować zawsze podczas gotowania cienkich nitek do rosołu, to przemieszczanie makaronu w garnku bezpośrednio po tym, jak wrzuca się go z paczki do garnka. Jest to w zasadzie jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić w procesie prawidłowego przyrządzania makaronu.

spaghetti

Jak ugotować makaron do spaghetti?

Ugotowanie makaronu do spaghetti przysparza nam właściwie najwięcej problemów. Warto tutaj zainwestować w wysoki garnek, w którym będziemy mogli ugotować cały makaron, bez konieczności stopniowego zanurzania kolejnych nitek.

Spaghetti to makaron, w którym stosuje się nieco więcej wody niż w standardowej zasadzie 1 l na 100 g makaronu. W przypadku gotowania długich nitek makaronu nie należy rezygnować z dodawania oleju do wrzącej wody. Dzięki olejowi woda z gotującego się makaronu nie tylko nie wykipi, ale też sam makaron nie będzie się sklejał.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here